Zaburzenie BED – jak wpływa na nadwagę?

Dla wielu z nas walka z dodatkowymi kilogramami to codzienność, ale warto zrozumieć, że czasami za nadmierną wagą mogą stać głębsze problemy, takie jak zaburzenie BED. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zaburzeniu, jego objawom i wpływowi na masę ciała. Dowiesz się też, jak sobie z nim radzić oraz… Read More
Zaburzenie BED – jak wpływa na nadwagę?

Dla wielu z nas walka z dodatkowymi kilogramami to codzienność, ale warto zrozumieć, że czasami za nadmierną wagą mogą stać głębsze problemy, takie jak zaburzenie BED. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zaburzeniu, jego objawom i wpływowi na masę ciała. Dowiesz się też, jak sobie z nim radzić oraz jak wspierać bliską osobę zmagającą się z BED.

Poniżej przeczytasz o:

 • Co to jest zaburzenie BED?
 • Jak rozpoznać zaburzenie BED?
 • Zaburzenie BED a nadwaga.
 • Jak radzić sobie z zaburzeniem BED?
 • Jak radzić sobie z zaburzeniem BED?
 • Jak wspierać bliską osobę z zaburzeniem BED?
 • Jakie są korzyści z pokonania zaburzenia BED?

Ostatnio szerzej omówiliśmy również inny problem współczesnego człowieka – chroniczne zmęczenie. Jeśli wciąż odczuwasz brak energii, zajrzyj: https://4vit.pl/2024/chroniczne-zmeczenie-co-warto-wiedziec/.

Co to jest zaburzenie BED?

Zacznijmy od podstaw. Zaburzenie BED, czyli Binge Eating Disorder, to zaburzenie odżywiania, które polega na kompulsywnym objadaniu się. Osoby z tym zaburzeniem często spożywają ogromne ilości jedzenia w krótkim czasie, nawet wtedy, gdy nie są głodne. W odróżnieniu od bulimii, po epizodach objadania się nie dochodzi do prób „oczyszczenia” organizmu, takich jak wymioty czy nadmierne ćwiczenia fizyczne.

Jak rozpoznać zaburzenie BED?

Rozpoznanie zaburzenia BED może być trudne, ponieważ nie zawsze wiąże się ono z jedzeniem na widoku innych ludzi. Epizody objadania się często odbywają się w samotności i w tajemnicy. Oto kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę:

regularne jedzenie dużych ilości jedzenia w krótkim czasie,

– poczucie braku kontroli nad jedzeniem,

– jedzenie szybciej niż zwykle,

– jedzenie do momentu dyskomfortu fizycznego,

– jedzenie, mimo że nie jest się głodnym,

– poczucie wstydu, winy lub depresji po epizodach objadania się.

Zaburzenie BED a nadwaga

Pomiędzy zaburzeniem BED a nadwagą jest ścisły związek. I to właśnie zaburzenie może być przyczyną otyłości.

Źródło: pixabay.com

Wpływ kompulsywnego jedzenia na masę ciała

Jednym z najbardziej bezpośrednich skutków zaburzenia BED jest nadwaga. Osoby z tym zaburzeniem często spożywają znacznie więcej kalorii, niż potrzebuje ich organizm, co prowadzi do przyrostu masy ciała. Nadmiar kalorii z czasem odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, co może skutkować otyłością. To z kolei może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby serca czy problemy ze stawami.

Cykl wstydu i jedzenia

Niestety, zaburzenie BED często tworzy błędne koło. Osoby cierpiące na to zaburzenie mogą czuć się zawstydzone i winne z powodu swojego objadania się, co z kolei może prowadzić do dalszego jedzenia jako formy pocieszenia. To może sprawić, że jeszcze trudniej jest im schudnąć i utrzymać zdrową wagę.

Jak radzić sobie z zaburzeniem BED?

Wyjście z błędnego koła jest możliwe. Wymaga pracy nad sobą, akceptacji oraz konsekwencji. Co jest najskuteczniejsze?

Terapia i wsparcie psychologiczne

Najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z zaburzeniem BED jest terapia. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest często stosowana w leczeniu tego zaburzenia, ponieważ pomaga ludziom zrozumieć i zmienić negatywne wzorce myślenia i zachowania związane z jedzeniem. Terapia może również pomóc w radzeniu sobie z emocjami, które prowadzą do objadania się.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych jest kluczowe w walce z zaburzeniem BED. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

– Planuj posiłki i przekąski z wyprzedzeniem, aby uniknąć impulsywnego jedzenia.

– Jedz regularnie, co 3-4 godziny, aby utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

– Wybieraj pełnowartościowe, bogate w błonnik i białko produkty, które sycą na dłużej.

– Pij dużo wody, zieloną herbatę, aby uniknąć mylenia pragnienia z głodem.

Spalacz tłuszczu Fat Remover

Zamów spalacz tłuszczu Fat Remover

 • wspiera metabolizm
 • dodaje energii
 • naturalny skład
 • tłumi apetyt

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna jest nie tylko ważna dla utrzymania zdrowej wagi, ale również dla poprawy samopoczucia psychicznego. Ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć stres i poprawić nastrój, co jest szczególnie ważne dla osób z zaburzeniem BED. Wybierz aktywność, którą lubisz – może to być spacer, joga, pływanie czy jazda na rowerze.

Jak wspierać bliską osobę z zaburzeniem BED?

Wsparcie jest istotnym elementem odchudzania i walki z zaburzeniem BED. Dlatego warto mieć koło siebie życzliwych ludzi.

Słuchanie i zrozumienie

Jeśli ktoś z Twoich bliskich cierpi na zaburzenie BED, ważne jest, aby okazać wsparcie i zrozumienie. Słuchaj bez oceniania i staraj się zrozumieć, przez co przechodzi ta osoba. Zamiast dawać rady, po prostu bądź obecny i gotowy do wsparcia.

Zachęcanie do szukania pomocy

Zachęcaj bliską osobę do szukania profesjonalnej pomocy, ale nie naciskaj. Terapeuta czy dietetyk mogą pomóc opracować strategię radzenia sobie z zaburzeniem BED. Możesz także zaproponować wspólne wizyty u specjalisty, aby osoba nie czuła się samotna w tej trudnej sytuacji.

Wspólne planowanie zdrowych posiłków

Oferuj wsparcie emocjonalne i praktyczne, np. wspólne planowanie zdrowych posiłków, obecnie trwa sezon grillowy i wiele potraw – zdrowych – można przygotować na grillu (inspiracje). Pomoc w planowaniu i przygotowywaniu posiłków może zmniejszyć stres związany z jedzeniem i pomóc utrzymać zdrowe nawyki.

Jakie są korzyści z pokonania zaburzenia BED?

Pokonanie zaburzenia BED może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, pomoże to w kontrolowaniu masy ciała i poprawie zdrowia fizycznego. Zmniejszenie wagi może obniżyć ryzyko wielu chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca czy problemy ze stawami.

Źródło: pixabay.com

Poprawa samopoczucia psychicznego

Oprócz korzyści zdrowotnych, pokonanie zaburzenia BED może również poprawić samopoczucie psychiczne. Osoby, które przestają się objadać, często zauważają zmniejszenie stresu, lęku i depresji. Zmiana nawyków żywieniowych i utrata wagi mogą również poprawić samoocenę i ogólne poczucie własnej wartości.

Lepsza jakość życia

Lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne przekłada się na ogólną jakość życia. Osoby, które pokonają zaburzenie BED, często czują się bardziej energiczne, zmotywowane i szczęśliwe. Mogą cieszyć się życiem bez obciążeń związanych z kompulsywnym jedzeniem.

Podsumowanie

Zaburzenie BED to poważne zaburzenie odżywiania, które ma znaczący wpływ na nadwagę i ogólne zdrowie. Jednak z odpowiednią pomocą i wsparciem, można nauczyć się radzić sobie z tym zaburzeniem i poprawić jakość swojego życia. Pamiętaj, że nie jesteś sam – pomoc jest dostępna, a zdrowie i dobre samopoczucie są w zasięgu ręki. Jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenie BED, nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy.

Pokonanie zaburzenia BED to pierwszy krok do zdrowszego, szczęśliwszego życia.

Przeczytaj także...

Jak używać scrubu do paznokci?

05 lutego 2024
Wycinać, odsuwać czy nawilżać- co zrobić ze skórkami wokół paznokci? Głównie zastanawiają się nad tym…
Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.