Najzdrowsze zielone herbaty

Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych na świecie, a Polacy przodują w piciu herbaty w Europie. Zajmujemy 4. pozycję na kontynencie i 9. na świecie. Ze statystyk wynika, że pijemy więcej herbaty niż Japończycy czy Chińczycy. Herbata dostępna jest w różnych odsłonach oraz przyrządzana z wieloma dodatkami. W ostatnich… Read More
Najzdrowsze zielone herbaty

Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych na świecie, a Polacy przodują w piciu herbaty w Europie. Zajmujemy 4. pozycję na kontynencie i 9. na świecie. Ze statystyk wynika, że pijemy więcej herbaty niż Japończycy czy Chińczycy. Herbata dostępna jest w różnych odsłonach oraz przyrządzana z wieloma dodatkami. W ostatnich latach zauważany jest wzrost zainteresowania zieloną herbatą. Wciąż pojawiają się nowe badania, które wskazują na pozytywny wpływ zawartych w niej katechin na organizm człowieka. Dlatego, jeśli jeszcze jej nie pijesz, to może pora zamienić jedną czarną z cytryną na zieloną każdego dnia? Jakie są najzdrowsze zielone herbaty?

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Najzdrowsze zielone herbaty – jak powstają?
 • Wpływ zielonej herbaty na zdrowie.
 • Jakie są najzdrowsze zielone herbaty?
 • Jak wybrać zieloną herbatę?

Sprawdź też koniecznie, czy witamina C na twarz minimalizuje zmarszczki: https://4vit.pl/2024/witamina-c-na-twarz/.

Najzdrowsze zielone herbaty

Z badań wynika, że najbardziej korzystne jest spożywanie zielonych herbat. Spośród wszystkich badanych napojów na bazie rośliny zwanej kamelią, to właśnie zielona herbata wykazuje właściwości między innymi odchudzające. Oczywiście sama w pojedynkę – bez zmiany nawyków żywieniowych nie zdziała cudów, ale w pakiecie z dietą i aktywnością może przyczynić się do szybszej utraty tkanki tłuszczowej.

Źródło: pixabay.com

Rocznie na herbatę przetwarza się ok. 2,5 mln tony liści herbaty, z tego 20% stanowi zielona. Herbata czarna i zielona powstają z tych samych liści, jednak są różnie przetwarzane. Liście kamelii przeznaczone na zieloną herbatę są po zebraniu od razu podgrzewane, suszone w celu odparowania i pozbawienia ich enzymów, które są odpowiedzialne za proces fermentacji i zmianę koloru. Taki sposób przetwarzania liści zachowuje w nich naturalne polifenole. Przy wytwarzaniu czarnej herbaty liście poddane są procesowi fermentacji i w wyniku reakcji chemicznych zmieniają się właściwości herbaty. I to cały sekret zielonej herbaty.

Wpływ zielonej herbaty na zdrowie

Z prowadzonych badań wynika, że katechiny zawarte w zielonej herbacie mogą pozytywnie wpływać na leczenie różnych dolegliwości bądź wspomagać leczenie, bądź działać profilaktycznie. Badania nad zieloną herbatą wciąż są podejmowane przez naukowców, natomiast już dziś wiadomo, że katechiny:

 • mogą zapobiegać nowotworom,
 • wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
 • wykazują działanie przeciwartretyczne,
 • mogą obniżać cholesterol,
 • zapobiegają chorobom układu krążenia,
 • wykazują działanie przeciwwirusowe,
 • wspomagają walkę z otyłością,
 • mogą być pomocne w leczeniu cukrzycy typu II,
 • zapobiegają problemom neurologicznym.

Katechiny mogą zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, który jest przyczyną wielu poważnych chorób. Zielona herbata jest również polecana na problemy z układem pokarmowym.

Spalacz tłuszczu Fat Remover

Zamów spalacz tłuszczu Fat Remover

 • wspiera metabolizm
 • dodaje energii
 • naturalny skład
 • tłumi apetyt

Jakie są najzdrowsze zielone herbaty?

Z zieloną herbatą jest tak samo jak z każdym innym produktem, na sklepowych półkach wybór jest duży, a przyrządzone z nich napary przynoszą mniejsze bądź większe korzyści zdrowotne. Zielone herbaty różnią się zawartością kofeiny, smakiem i aromatem.

Do najzdrowszych zielonych herbat zaliczane są:

SenchaPochodzi z Japonii (ulubiona herbata Japończyków). Pachnie świeżością z wyczuwaną nutą ziołową. Umiarkowana zawartość kofeiny. Smak intensywny.
HojichaPochodzi z Japonii. Intensywny zapach palonych liści. Poziom kofeiny: umiarkowany. Smak: słodki, wpadający w karmel. Polecana na zimę – świetnie rozgrzewa.
DecafPochodzi ze Sri Lanki. Nie zawiera kofeiny bądź śladowe jej ilości. Aromatyczna. Delikatna w smaku.
MatchaPochodzi z Japonii. Wysoka zawartość kofeiny. Ma posmak umami. Zapach orzeźwiający.
LotusPochodzi z Wietnamu. Zapach: kwiatowy. Smak nieco pikantny i wyrazisty. Wysoka zawartość kofeiny.
JasminePochodzi z Indii. Pachnie kwiatami. Wysoka zawartość kofeiny. W smaku nieco ostra.

Warto spróbować również innych herbat zielonych: Mint, Bancha, Gyokuro, Kukicha.

Jak wybrać zieloną herbatę?

Każda dobrej jakości zielona herbata niesie ze sobą inną historię. Jedne są pikantne, idealne na zimę, inne orzeźwiające doskonałe latem, świetnie gaszą pragnienie po pieszej i rowerowej wycieczce. Kolejne wyciszają i są dobrym wyborem na wieczór, a inne mogą zastąpić filiżankę kawy o poranku.

Źródło: pixabay.com

Sklepowe półki uginają się od paczuszek z zieloną herbatą, wybór jednak nie jest prosty i oczywisty. Zanim zdecydujesz się na którąkolwiek, warto ją bliżej poznać. Jak wybierać najzdrowsze zielone herbaty?

 1. Bardziej czy mniej pokruszone liście? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każda odmiana jest inna. I o ile Sencha może mieć bardziej połamane listki i dzięki temu jest bardziej aromatyczna, o tyle Gyokuro ceni się, gdy są one pełne i ładne. Aby ocenić jakość herbaty, musisz ją bliżej poznać – a szczególnie proces jej wytwarzania.
 2. Torebka czy liście? – Zdecydowanie lepszą herbatę zaparzysz stawiając na liściastą wersję, ale torebki świetnie sprawdzają się w trakcie podróży i w pracy. Wysokiej jakości zielone herbaty również kupisz w torebkach.
 3. Jaki zapach i smak? Aromat dobrych jakościowo zielonych herbat to połączenie świeżości i orzeźwienia. Jednym słowem, pachną zachęcająco. Natomiast kolor liści jest zielony (żywy), co oznacza, że liście zostały właściwie przetworzone.

Może być tak, że zanim trafisz na ten idealny dla siebie aromat i smak, konieczne będzie spróbowanie kilku odmian.

Przeczytaj także...

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.