Jak przygotować rower do sezonu? Ile to kosztuje?

Rower to prosty środek komunikacji, lecz składa się z wielu skomplikowanych komponentów. A im bardziej napakowany nowoczesną technologią, tym więcej ‘opieki’ wymaga pod postacią czyszczenia, serwisu i konserwacji. Szczególnie po zimie, gdy swoje odleżał w piwnicy i jest oazą kurzu. A może nie leżał, bo zainwestowałeś w trenaż? Inna opcja… Read More
Jak przygotować rower do sezonu? Ile to kosztuje?

Rower to prosty środek komunikacji, lecz składa się z wielu skomplikowanych komponentów. A im bardziej napakowany nowoczesną technologią, tym więcej ‘opieki’ wymaga pod postacią czyszczenia, serwisu i konserwacji. Szczególnie po zimie, gdy swoje odleżał w piwnicy i jest oazą kurzu. A może nie leżał, bo zainwestowałeś w trenaż? Inna opcja to zimowe eskapady na rowerze. Tak czy inaczej, przed pierwszą wiosenną jazdą konieczny jest serwis. Unikniesz awarii, nieprzyjemnych sytuacji, nerwów i przede wszystkim nie zafundujesz sobie niemałych wydatków. Dlatego, zanim dwa kółka wystawisz na światło dzienne, przeczytaj jak przygotować rower do sezonu? I ile to kosztuje, zlecając robotę profesjonalistom?

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Jak przygotować rower do sezonu?
 • Czym czyścić rower?
 • Smarowanie roweru.
 • Jak sprawdzić stan hamulców?
 • Co jeszcze wymaga sprawdzenia w rowerze?
 • Ile kosztuje serwis roweru?

Po rowerze odczuwasz ból kolan? Koniecznie zajrzyj tutaj, by dowiedzieć się, kiedy ból powinien skłonić do wizyty u lekarza.

Jak przygotować rower do sezonu?

Podstawą przygotowania roweru na wiosnę, jest poświęcenie mu uwagi przed zimą. Im bardziej zadbasz o właściwą konserwację, tym mniej pracy czeka Cię na wiosnę. Rower tylko z pozoru wygląda na mało skomplikowany sprzęt, bo tworzą go między innymi przerzutki, suporty, tarcze, które wcale tak prostej konstrukcji nie mają. I wymagają dbałości, pielęgnacji, opieki, by rower działał bez zarzutu przez cały sezon.

Czym czyścić rower?

Pierwszą i najważniejszą czynnością w przygotowaniu roweru do sezonu jest czyszczenie. Nie chodzi tylko o to, by rower przyciągał uwagę jak nowy, lecz by pozbyć się kurzu, zabrudzeń, zanieczyszczeń i dotrzeć do mankamentów, rdzy i usterek. Brud świetnie maskuje wszelkiego rodzaju awarie, ładnie je przykrywając i odzywając się w najmniej odpowiednim momencie.

Regularne czyszczenie roweru wpływa też na przedłużenie żywotności komponentów. Jednym słowem czysty rower daje więcej przyjemności i jest mniej awaryjny. Co do tego jak go czyścić i czym, panuje wiele opinii, ale jedno jest pewne, rower najlepiej czyścić przed schowaniem do garażu na zimę, po błotnistych eskapadach i na wiosnę oraz gdy napęd zaczyna wydawać dziwne dźwięki. Rower jest świetnym sposobem na zrzucenie zimowej oponki z brzucha, ale najpierw potrzebuje kilku zabiegów 'pielęgnacyjnych’.

Źródło: pexels.com

Na rynku dostępnych jest wiele detergentów do czyszczenia rowerów. Najtańszą opcją jest wiadro ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Według niektórych to najlepszy sposób, a według innym najlepszą opcją są dedykowane zestawy do czyszczenia roweru. W zestawie może być gąbka, szczotka, szmatka i pełen pakiet preparatów nie tylko do czyszczenia, lecz też do pielęgnacji dwóch kółek (płyn do opon, nabłyszczacz, olej do łańcucha). Niektóre zestawy zawierają również wiaderko.

Rower możesz czyścić myjką pod ciśnieniem oraz umyć go na myjni bezobsługowej. Ważne, by zadbać o każdy zakamarek!

Smarowanie roweru

Gdy coś piszczy, świszczy i tu i ówdzie coś zaczyna się rdzawić, winny jest brak smarowania. Dlatego po czyszczeniu nadciąga czas smarowania tych komponentów w dwóch kółkach, które bez tego nie pojadą bądź pojadą, ale daleko nie zajadą. Zatem po dokładnym umyciu roweru, ruszamy ze smarowaniem:

 • łańcucha,
 • sterów,
 • suportu,
 • linek,
 • amortyzatorów,
 • piast,
 • hamulców.

Każdy z komponentów przed smarowaniem musi być dokładnie wyczyszczony. W przypadku łańcucha poleca się ściągnięcie go i zamoczenie w ropie na kilka godzin bądź w środku, który kupisz w profesjonalnym rowerowym sklepie. Ten patent sprawi, że łańcuch będzie doczyszczony. Przed smarowaniem piastów dokładnie po czyszczeniu przetrzyj je jeszcze benzyną.

Każdy element wymaga odpowiedniego smaru, zazwyczaj jeden produkt posłuży do kilku komponentów. Wybierając smar warto zwrócić uwagę czy ma właściwości antykorozyjne i jest wodoodporny. Kolejna kwestia to sposób nakładania, czyli czy smar ma np. w zestawie dodatkowy pędzelek, który ułatwi sprawę.

Choć smarowanie wydaje się procesem długotrwałym, to w rzeczywistości przebiega szybko. A gdy nabierzesz wprawy, będzie rutynową czynnością.

Spalacz tłuszczu Fat Remover

Zamów spalacz tłuszczu Fat Remover

 • wspiera metabolizm
 • dodaje energii
 • naturalny skład
 • tłumi apetyt

Jak sprawdzić stan hamulców?

Sprawdzenie hamulców to priorytet przed wyjazdem na drogę! To one mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo! Prawidłowo działające hamulce, przy naciśnięciu klamki klocki hamulcowe w tym samym czasie dotykają obręczy. Gdy tak się nie dzieje, konieczna jest interwencja: odkręcenie śruby regulacyjnej w klocku, który jest ‘spóźniony’.

Dobrze działające hamulce nie piszczą i nie wydają innych dźwięków, a Ty zatrzymujesz się wtedy kiedy chcesz. Jeśli coś nie działa sprawnie w hamulcach, koniecznie popracuj nad tym przed wyjazdem na drogę.

Co jeszcze wymaga sprawdzenia w rowerze?

Źródło: pexels.com
 • Opony- w ich przypadku koniecznie musisz sprawdzić ciśnienie. Informację, jakie jest właściwe dla opon w Twoim rowerze znajdziesz w instrukcji bądź w książce serwisowej. Konieczne jest też wzięcie pod lupę stanu ogumienia.
 • Światła- niby detal, ale podobnie jak hamulce, ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Jeśli rower przez zimę stał w garażu, jest duże prawdopodobieństwo, że baterie będą do wymiany, dlatego koniecznie sprawdź światła!
 • Linki, pancerze- gdy zauważysz na nich strzępki albo co gorsze rdzę, to oznaka, że ich czas upłynął. Musisz pomyśleć o wymianie, bo jazda z zardzewiałymi linkami nie należy do najprzyjemniejszych.
 • Śruby- zanim wyruszy w drogę, warto przyjrzeć się jeszcze śrubom i temu, czy wszystkie są dokręcone.

Ile kosztuje serwis roweru?

Źródło: pixabay.com

Jazda na rowerze to bardzo dobry pomysł na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Dlatego, jeśli rower stoi w garażu, nie zastanawiaj się, czy go wyciągnąć. Jeśli nie potrafisz samodzielnie przygotować go do sezonu, zrobi to za Ciebie profesjonalny serwis. Cena przygotowania roweru do sezonu w serwisie rowerowym to koszt około kilkuset złotych. Ostateczna cena zależy od pakietu usług, ale też miasta. Drożej jest w dużych miastach, jak z większością usług. Część serwisów połączona jest ze sklepami rowerowymi i swoim klientom oferują tańszy przegląd roweru przed sezonem niż pozostałym.

Sam przegląd i sprawdzenie roweru to koszt od kilkudziesięciu złotych. Po przeglądzie fachowcy informują o tym co trzeba w rowerze zrobić/wymienić i ostateczna cena zależy od stanu roweru.

Czy warto oddać rower na przegląd do serwisu? Jeśli nie masz czasu na przygotowanie go do sezonu to oczywiście, że warto. Profesjonaliści zajmują się rowerami na co dzień i szybko wyłapują różnego rodzaju usterki. Do czyszczenia, konserwacji używają profesjonalnych środków, czyli rower będzie dobrze przygotowany na sezon.

Natomiast jeśli uwielbiasz spędzać czas z dwoma kółkami, czyszcząc, pielęgnując, to nie pozbawiaj się tej przyjemności.

Przeczytaj także...

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.