Pomada czy cienie do brwi – który kosmetyk wybrać?

Od kilku lat w modzie są brwi ‘fluffy’ – nieuporządkowane, gęste, rzec można z charakterem. Wyrażające osobowość, podkreślające indywidualizm i naturalny look. Podobnie jak w niepamięć odeszły ciężkie maski na twarzy stworzone z kilku warstw fluidów i pudrów, tak cienkie, misternie malowane kreski dawno nie są modne. W trendach jest… Read More
Pomada czy cienie do brwi – który kosmetyk wybrać?

Od kilku lat w modzie są brwi ‘fluffy’ – nieuporządkowane, gęste, rzec można z charakterem. Wyrażające osobowość, podkreślające indywidualizm i naturalny look. Podobnie jak w niepamięć odeszły ciężkie maski na twarzy stworzone z kilku warstw fluidów i pudrów, tak cienkie, misternie malowane kreski dawno nie są modne. W trendach jest no make-up, czyli jak najbardziej naturalny makijaż. Delikatnie podkreślający urodę, a w nim brwi odgrywają ważną rolę. Tworzą one oprawę dla oczu i wyrażają emocje. Poprawnie wykonany makijaż brwi zmienia oblicze twarzy i wcale nie jest trudny do wykonania, bo producenci kosmetyków oferują szeroki wybór. Kredki, pisaki, cienie, pomady to część z popularnych produktów do makijażu brwi. Pomady i cienie to w zasadzie nowość na rynku, bo kredki używane są od dawna. Powstaje pytanie: pomada czy cienie do brwi – który kosmetyk jest lepszy?

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Pomada czy cienie do brwi – kiedy używać cieni, a kiedy pomady?
 • Czym jest pomada?
 • Jak malować brwi pomadą?
 • Czy cienie do powiek można używać do brwi?
 • Po co stosować wosk pod cienie do brwi?

Planujesz zrzucić kilka kilogramów po zimie? Sprawdź: które aktywności spalają najwięcej kalorii.

Pomada czy cienie do brwi – kiedy używać cieni, a kiedy pomady?

Pomiędzy pomadą a cieniami do brwi są zasadnicze różnice. Z każdym z tych kosmetyków uzyskasz nieco inny efekt. Czym się różnią?

CechaPomadaCienie
Poziom trudności wykonania makijażuZazwyczaj wymaga kilku prób, by nauczyć się ją nakładać. Łatwe w nakładaniu.
TrwałośćUtrzymuje się przez cały dzień (dostępne są pomady wodoodporne).Mniej trwałe niż pomada. Trwałość wydłużysz stosując wosk przed cieniami i stawiając na kosmetyki wodoodporne.
EfektMożna stopniować, od delikatnego do mocnego.Naturalny, delikatny.
Dostępność kolorystycznaOd jasnych po ciemne tony.Od jasnych po ciemne tony.
Rodzaj pędzelka do nakładaniaPłaski z wąskim włosiem.Płaski skośny.
Wypełnianie ubytkówDobrze kryje.Za pomocą cienkiego pędzelka.
KorektaWystarczy patyczek kosmetyczny, by usunąć niechcianą kreskę.Do usunięcia nadmiaru kosmetyku bądź korekty łuku wystarczy wacik bądź patyczek kosmetyczny.

Pomada jest kosmetykiem uniwersalnym, z którym wykonasz delikatny makijaż na dzień jak i mocny na wieczór. Natomiast cienie sprawdzają się świetnie na dzień, do naturalnego make-upu. I jeśli nie masz doświadczenia w makijażu brwi, cieniami raczej nie zrobisz sobie ‘krzywdy’ – czyli brwi, które sprawią, że będziesz wyglądać cały czas na zdziwioną bądź zdenerwowaną (jednym słowem karykaturalnie).

Czym jest pomada?

Źródło: pexels.com

Z francuskiego ‘pommade’ oznacza maść i konsystencja pomady do brwi faktycznie przypomina gęstą maść. Może mieć też postać żelową. Pomadę kilka lat temu wypromowały celebrytki zza oceanu. W mediach społecznościowych prezentowały idealnie wykonturowane brwi, co szybko podchwyciły kobiety na całym świecie.

Pomada jest kosmetykiem, który daje szerokie możliwości wykonania makijażu brwi:

 • perfekcyjnie podkreślisz łuk brwiowy,
 • zrobisz mocniejszy i delikatniejszy make-up,
 • możesz stopniować kolor,
 • uzupełnisz ubytki,
 • jeśli nie przesadzisz, uzyskasz naturalny efekt

Pomady świetnie podkreślają naturalne gęste brwi, a u nie tak hojnie obdarzonych kobiet sprawiają wrażenie gęstszych brwi. Naturalnie podkreślone brwi odejmują lat.

Jak malować brwi pomadą?

Choć kosmetyk wymaga więcej wprawy przy nakładaniu niż cienie do powiek, to po kilku próbach powinno już wyjść idealnie. Kluczową kwestią przy makijażu brwi pomadą jest jej odcień. Aby nie wyszło karykaturalnie, dobierz odcień bliski naturalnemu. Pomady dostępne są w różnych kolorach, od jasnych, skierowanych do blondynek, po ciemne. Im bardziej zbliżony kolor, tym bardziej naturalny efekt uzyskasz.

Jak malować brwi pomadą?

 1. Wyczesz brwi szczoteczką.
 2. Nabierz dosłownie odrobinę pomady na pędzelek i nakładaj ją od końca brwi, zaznaczając następnie łuk brwiowy.
 3. Wyczesz ponownie brwi szczoteczką.
 4. Jeśli łuk brwiowy nie jest idealny, popracuj nad nim używając patyczka kosmetycznego.
 5. Gdy masz wrażenie, że kosmetyku nadal jest za dużo na brwiach, przeczesz je szczoteczką.

Pomada ma zazwyczaj w zestawie pędzelek oraz szczoteczkę, natomiast warto zaopatrzyć się w wygodniejszy zestaw. Pędzelki w zestawie mogą być krótkie, co utrudnia nakładanie kosmetyku.

Spalacz tłuszczu Fat Remover

Zamów spalacz tłuszczu Fat Remover

 • wspiera metabolizm
 • dodaje energii
 • naturalny skład
 • tłumi apetyt

Czy cienie do powiek można używać do brwi?

Cienie do powiek to kosmetyki inne niż cienie do brwi i niestety te pierwsze nie nadają się do konturowania łuku brwiowego. Mogą zawierać rozświetlające drobinki i pod względem kolorystycznym niekoniecznie pasują do brwi. Dlatego, jeśli cienie do makijażu brwi, to tylko te, które są do tego przeznaczone.

Cienie do brwi bardzo dobrze sprawdzają się na co dzień:

 • idealne dla początkujących z makijażem brwi,
 • maskują ubytki,
 • delikatnie pokrywają włoski,
 • potknięcia są łatwe do korekty,
 • naturalnie podkreślają rysy twarzy,
 • pomagają w ujarzmieniu niesfornych włosków.

Dla niewprawionych w makijażu brwi, cienie są doskonałym kosmetykiem. Dzięki nim nauczysz się władać pędzlem i konturować łuk brwiowy.

Po co stosować wosk pod cienie do brwi?

Źródło: pixabay.com

Cienie do brwi różnią się jeszcze pod jednym względem od cieni do powiek. Te pierwsze mają coraz częściej w zestawie wosk, który zwiększa możliwości wykorzystania kosmetyku do różnego rodzaju makijażu brwi.

Wosk możesz wymieszać z odrobiną cieni, uzyskując pastę, coś na zasadzie pomady. Inna opcja to nałożenie wosku, a następnie cieni. Wosk pomaga opanować niesforne brwi i nadać im właściwy kształt. Poza tym, wosk przedłuża trwałość cieni. Nie obsypują się, nie rozmazują się, bo wosk zwiększa przyczepność. Sprawia on również, że brwi wyglądają na gęstsze i zdrowsze. Dlatego wosk jest uważany za dobrą bazę pod cienie do brwi.

Cienie do brwi dostępne są zazwyczaj pod postacią paletki z kilkoma odcieniami, dzięki temu możesz mieszać różne kolory, by uzyskasz najbliższy naturalnemu odcieniowi. Możesz również zrobić mocniejszy makijaż na wieczór (choć efekt nigdy nie będzie taki jak w przypadku pomady) i delikatniejszy na dzień.

Podkreślenie brwi to podstawa każdego pełnego make-upu. Brwi sprawiają, że twarz nabiera wyrazu, a dzięki takim kosmetykom jak pomada i cień do powiek, brwi mogą być dużym atutem.

Przeczytaj także...

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.