Jakie aktywności spalają najwięcej kalorii?

Porządny trening równa się lejący pot i zmęczenie. Trenerzy personalni przekonują, że liczba spalonych kalorii nie powinna być najważniejszym elementem przy wyborze aktywności fizycznej, bo trening ma nie tylko spalać kalorie. Służy budowaniu mięśni, zwiększaniu wytrzymałości i siły. Jednak niezaprzeczalny jest fakt, że jedne aktywności spalają więcej kalorii od innych. Read More
Jakie aktywności spalają najwięcej kalorii?

Porządny trening równa się lejący pot i zmęczenie. Trenerzy personalni przekonują, że liczba spalonych kalorii nie powinna być najważniejszym elementem przy wyborze aktywności fizycznej, bo trening ma nie tylko spalać kalorie. Służy budowaniu mięśni, zwiększaniu wytrzymałości i siły. Jednak niezaprzeczalny jest fakt, że jedne aktywności spalają więcej kalorii od innych. Wśród nich są ćwiczenia, które z powodzeniem wykonasz w domu na niewielkim kawałku podłogi. Zatem, jakie aktywności spalają najwięcej kalorii?

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Jakie aktywności spalają najwięcej kalorii?
 • Tabela spalania kalorii przy różnych aktywnościach.
 • Aktywność poza domem, która spala dużo kalorii.
 • Ćwiczenia w domu.

Jeśli lubisz jeździć na rowerze, to dobrze się składa, bo jest to aktywność, która spala sporo kalorii. Dlatego wyciąg rower z piwnicy i przygotuj go na wiosnę. Jak to zrobić, pisaliśmy tutaj.

Jakie aktywności spalają najwięcej kalorii?

Liczba spalanych kalorii podczas treningu zależy od:

 • czasu trwania ćwiczeń,
 • intensywności (tempa) treningu,
 • wagi,
 • wzrostu,
 • wieku,
 • genetyki,
 • rodzaju aktywności fizycznej.
Źródło: pexels.com

Szybciej spalane są kalorie podczas pierwszych treningów, gdy zamierzasz zrzucić wagę. Z każdym kolejnym miesiącem musisz włożyć więcej wysiłku w spalenie tej samej liczby kalorii, co na początku. I działa tu prosta zasada. Im większa waga, tym więcej energii zużywa organizm podczas ćwiczeń. Wraz ze spadkiem wagi, podczas ćwiczeń zużywasz mniej energii, chyba że postawisz na intensywniejszy trening.

Według ekspertów, ogólnie rzecz ujmując, im większe tętno podczas treningu, tym więcej spalanych kalorii. Dlatego do aktywności, które spalają najwięcej kalorii zaliczane są intensywne treningi, przykładem interwałowy HIIT.

Tabela spalania kalorii przy różnych aktywnościach

AktywnośćSpalane kalorie
Jazda na rowerze z prędkością ok. 30 k/h przez godzinę800 – 900
Bieganie, dystans 10 km600 – 700
Wchodzenie po schodach przez 30 minut250 – 300
Skakanie na skakance przez 30 minut300 – 400
Marsz w szybkim tempie przez 30 minut300 – 370
Rower stacjonarny250 – 350
Pływanie przez 60 minut400 – 700
Jazda na rolkach przez godzinę600 – 700
Trening siłowy przez godzinę200 – 300
Aerobik przez pół godziny300 – 500
Szybki taniec przez godzinę400 – 500

Intensywne treningi najlepiej wprowadzać powoli. Jeśli ostatni czas nie obfitował w aktywności, zacznij od długich spacerów, zanim przejdziesz do biegania bądź szybkiej jazdy na rowerze.

Aktywność poza domem, która spala dużo kalorii

Spalacz tłuszczu Fat Remover

Zamów spalacz tłuszczu Fat Remover

 • wspiera metabolizm
 • dodaje energii
 • naturalny skład
 • tłumi apetyt

Dni są coraz dłuższe i warto spędzać czas na świeżym powietrzu, a możliwości spalania kalorii jest bardzo wiele. Przede wszystkim są to: jogging, jazda na rowerze, rolkach, wrotkach, szybki marsz, siłownia pod chmurką. Więcej kalorii stracisz jeżdżąc na tradycyjnym rowerze niż na stacjonarnym. A jeśli nie lubisz roweru, to być może odnajdziesz się w joggingu? Wystarczą wygodne, sportowe buty i odpowiednie ubranie na polską, kapryśną pogodę. Biegać możesz we własnym tempie, robiąc krótszy bądź dłuższy dystans.

Aktywnością, która spala dużo kalorii jest basen. Pływanie wymaga energii i dlatego spala dużo kalorii. Plusem jest również wzmocnienie mięśni rąk, nóg oraz pleców i brzucha.

Jedni wolą samotne treningi, a kolejni mają większą mobilizację, gdy ćwiczą z innymi. Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, to dużo kalorii spalisz na aerobiku, zajęciach z tańca towarzyskiego (bądź innych z szybkiego tańca) i na wodnym fitnessie.

Ćwiczenia w domu

Źródło: pexels.com
 • Bieganie po schodach. Jeśli mieszkasz w domu i masz schody, to możesz je wykorzystać do codziennego treningu. Bieganie po schodach nie tylko spala dużo kalorii, lecz również modeluje sylwetkę i wzmacnia mięśnie. Podczas tej aktywności możesz spalić dwa razy więcej kalorii niż podczas zwykłego joggingu.
 • Bieganie w miejscu z wysoko uniesionymi kolanami. Tego typu ćwiczenia, wykonywane intensywnie, spalają dużo kalorii, a do biegania wystarczy tylko kawałek podłogi.
 • Skakanka to sposób na intensywny trening w domu. Kosztuje kilka groszy, a można się mocno spocić już po kilku minutach.
 • Dance cardio to kolejna propozycja na intensywny domowy trening. Na popularnych platformach z filmami i muzyką znajdziesz wiele treningów tego rodzaju. Dance cardio łączy taniec z fitnessem i jest świetnym sposobem na wymodelowanie sylwetki i spalanie kalorii.
 • Urządzenia, które są wsparciem: rower stacjonarny, bieżnia, stepper, orbitrek (klasyczny albo mini). Urządzeń do ćwiczeń w domu jest cała gama i wybór zależy od preferencji oraz powierzchni, którą dysponujesz. Stepper schowasz za łóżko, pod biurko, ale bieżnia potrzebuje więcej miejsca. Część urządzeń jest tak zaprojektowana, by można je było złożyć i przechowywać w pozycji pionowej. Zatem nawet w małym mieszkaniu można mieć ulubiony sprzęt do ćwiczeń.

Według części ekspertów z branży fitness, najlepszy trening to ten, który wykonasz! Warto robić to co się lubi. Zmuszanie się do treningu, którego kompletnie się nie czuje, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. A z drugiej strony, gdy znajdziesz coś co lubisz, to trening i płynący pot będą przyjemnością.

Przeczytaj także...

Najzdrowsze zielone herbaty

22 marca 2024
Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych na świecie, a Polacy przodują w piciu herbaty…
Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.