Kosmetyki naturalne a organiczne- co oznaczają skróty:bio, eko, organic, vegan? Czy kosmetyk naturalny musi mieć certyfikat?

Granica pomiędzy eko, bio, organic nie jest jasna i oczywista. W jaki sposób zatem wybierać najlepsze kosmetyki? Read More
Kosmetyki naturalne a organiczne- co oznaczają skróty:bio, eko, organic, vegan? Czy kosmetyk naturalny musi mieć certyfikat?

Po latach, gdy półki w drogeriach uginały się od kosmetyków powstałych na bazie sztucznych substancji, pojawiły się one, produkty, które można ładnie określić jednym słowem: natural. Coraz bardziej rozpychają się na półkach, zabierając przestrzeń ‘tradycyjnym’ laboratoryjnym mieszankom. Pudełka wydają się przyjazne, często opatrzone zielonymi akcentami i certyfikatami. A na nich informacja: bio, eko, vegan, 100% organic i inne tym podobne hasła. Kuszą, bo w końcu rośnie świadomość negatywnego wpływu chemicznych dodatków w kosmetykach na zdrowie. Stają się oczywistym wyborem, bo kto nie chce dla siebie jak najlepiej…?


Naturalne kosmetyki to nie zawsze organiczne, ale na odwrót już tak, każdy kosmetyk organiczny jest naturalnym. Z tego tekstu dowiesz się:

Czym są kosmetyki naturalne- jak brzmi ich definicja?

 • Co to są kosmetyki organiczne?
 • Co oznacza eko, bio, vegan, organic na opakowaniach kosmetyków?
 • Kto decyduje o tym, że kosmetyk jest bio albo organic?
 • Czy każdy naturalny kosmetyk musi mieć certyfikat?
 • Co oznacza certyfikat i czy zwalnia z czytania składu?
 • Ranking polskich kosmetyków naturalnych- poznaj nasze podwórko.
 • Luksusowe kosmetyki naturalne.

Wszystkim dbającym o skórę polecam też lekturę suplementu, który realnie poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci: Collagen Select w służbie Twojej piękności.

Kosmetyki naturalne, kosmetyki organiczne- definicja

W tym miejscu zaczynają się schody, bo ani kosmetyk naturalny, ani organiczny nie jest ujęty w ramy prawne, co z pewnością przyczyniłoby się do tego, że wiele kosmetyków musiałoby się pożegnać z etykietą ‘natural’.


Ponad 20 lat temu Rada Europy (dokładnie Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych) stworzyła definicję kosmetyku naturalnego. Zgodnie z nią, naturalne kosmetyki mają na celu upiększanie i pielęgnowanie za pomocą naturalnych składników. Ich pochodzenie jest roślinne, zwierzęce (w zasadzie głównie wosk), mineralne. Istotne są również metody pozyskiwania i przetwarzania składników. Powinny być również naturalne, tradycyjne, takie jak: suszenie, tłoczenie, filtracja, destylacja, ekstrakcja.

Naturalny kosmetyk ma wychodzić człowiekowi i środowisku na dobre! Ta definicja nie wskazuje ile składników naturalnego pochodzenia ma być w kosmetyku. Co rodzi niestety wiele nadużyć i nie każdy kosmetyk z etykietą natural taki właśnie jest w całości.


Kosmetyki organiczne również nie mają prawnej definicji. Natomiast w teorii są to produkty, które powstają na bazie naturalnych składników, pochodzących z ekologicznych upraw. Tyle w teorii, bo w praktyce tylko część roślin musi rosnąć na ekologicznych plantacjach.


Hasła kosmetyk naturalny, organiczny przykuwają uwagę i zachęcają do otworzenia portfela, jednak warto zajrzeć do składu. Bez względu na to, czy są to polskie kosmetyki naturalne czy innych dobrze znanych brandów na świecie.

Kosmetyki naturalne

Co oznacza eko, bio, vegan, organic?

Te skróty bardzo często widnieją na etykietach kosmetyków do pielęgnacji i kolorowych do make-up. Co
oznaczają?

 • EKO- kosmetyk oparty na naturalnych składnikach, nietestowany na zwierzętach, w przyjaznym
  dla środowisku opakowaniu (powstaje z surowców wtórnych, ulega biodegradacji). Składniki
  podchodzą z upraw ekologicznych. Kosmetyki eko są wolne od sztucznych barwników i
  konserwantów.
 • BIO- to kolejne hasło, które można już obecnie spotkać na wielu kosmetykach w drogeriach.
  Oznacza produkt podobny do kosmetyku eko. Bio kosmetyki to 100% natury (a przynajmniej tak
  powinno być), ekologiczna uprawa- bez sztucznych nawozów, przyjazna środowisku produkcja i
  opakowanie, które może być przetworzone bądź jest biodegradowalne. Nie są testowane na
  zwierzętach.
 • VEGAN- kosmetyki, które powstają na bazie składników naturalnych i syntetycznych. Nie
  zawierają w składzie nic co pochodzi od zwierząt i nie są testowane na zwierzętach.
  Niekoniecznie muszą być naturalne, bo w ich składzie mogą być chemiczne mikstury.
 • ORGANIC- są to omówione wcześniej kosmetyki organiczne.

Wszystkie powyższe rodzaje kosmetyków mogą być zaliczane do naturalnych, ale już nie każdy kosmetyk naturalny jest organiczny, eko czy vegan.


Granica pomiędzy eko, bio, organic nie jest jasna i oczywista. To co je łączy, to fakt, że powinny być na bazie składników naturalnego pochodzenia, a przynajmniej w dużej mierze. Warto też wiedzieć, że nawet najbardziej restrykcyjne organizacje certyfikujące zostawiają furtkę dla konserwantów i innych sztucznych dodatków.

Kto decyduje o tym, że kosmetyk jest bio albo organic?

Jednostki certyfikujące sygnują swoim znakiem kosmetyki i inne produkty, pod warunkiem, że spełnia on stawiane wymogi. Najbardziej restrykcyjne i najbardziej znane jednostki certyfikujące utworzyły kilka lat temu grupę COSMOS- Cosmetics Organic Standard. Są globalną jednostką certyfikującą. Skupiają takie organizacje certyfikujące jak: Ecocert, ICEA, Cosmebio, Soil Association, International Organic and Natural Cosmetics Corporation.


COSMOS stawia duże wymagania w stosunku do kosmetyków organicznych. Obejmują one etapy od uprawy przez proces wytwarzania ekstraktów i produkcję kosmetyków po opakowanie. Certyfikatem COSMOS ORGANIC mogą być opatrzone kosmetyki spełniające między innymi te dwa warunki:

 • 95% składników ma pochodzenie organiczne,
 • kosmetyk zawiera przynajmniej 20% składników organicznych (w przypadku kosmetyków
  spłukiwanych 10%).

Woda, minerały i pochodne nie są zaliczane do składników organicznych. Powód jest prosty, nie pochodzą z pracy rolników.


Restrykcyjne normy nie oznaczają jednak braku sztucznych dodatków. Dopuszczone są określone składniki syntetyczne, które producent może umieścić w kosmetyku. Jak pisze na stronie Ecocert, dopuszczone są pewne konserwanty, które mogą być stosowane w naturalnych kosmetykach. Mogą występować w niewielkiej ilości.

Czy każdy kosmetyk naturalny musi mieć certyfikat?

Certyfikat uznanej na świecie organizacji certyfikującej wiele mówi o produkcie. Zwłaszcza że w erze dostępu do internetu łatwo można zweryfikować, czy utożsamiamy się z ideologią instytucji wydającej certyfikat. Pojawia się jednak pytanie, czy naturalne polskie kosmetyki również muszą mieć certyfikaty?


Zdobycie certyfikatu nie jest procesem szybkim, tanim ani łatwym. Dlatego wiele małych firm, które bazują na naturalnych kosmetykach, ale nie robią tego na skalę masową nie ma funduszy ani czasu na przejście całej procedury.


Naturalny kosmetyk nie musi mieć certyfikatu. Oczywiście jego wartość idzie w górę w momencie, gdy na opakowaniu jest certyfikat Cosmebio, ICEA czy BDIH. Natomiast cena takiego produktu często jest wyższa niż kosmetyku bez certyfikatu. Logo organizacji certyfikującej wskazuje, że kosmetyk jest godny uwagi, ale warto dostrzec też te, które go nie mają.

Co oznacza certyfikat i czy zwalnia z czytania składu?

Podobnie jak czytamy etykiety produktów spożywczych, opłaca się czytać etykiety kosmetyków. Etykietka EKO czy BIO nie oznacza, że kosmetyk jest wolny od konserwantów i w 100% ekologiczny. Oczywiście może tak być, ale nie musi.


Czytanie etykiet kosmetyków nie jest łatwe. Łacińskie, angielskie nazwy nie zachęcają. Natomiast warto wiedzieć, że po łacińsku wymieniane są nazwy ekstraktów roślinnych, a po angielsku syntetycznych.


Skład powinien być ustawiony w kolejności od składnika, którego jest najwięcej, do tego którego jest najmniej. Dlatego jeśli na początku składu są składniki pochodzenia naturalnego, aktywne- którymi chwali się producent na opakowaniu, to kosmetyk może być dobry. Jednak jeśli początek listy stanowią chemiczne składniki, to już niekoniecznie.

kosmetyki naturalne

Ranking polskich kosmetyków naturalnych- czy jest pomocny?

Być może się zdziwisz, ale firm, które produkują naturalne kosmetyki w Polsce jest cała lista. Są to dobrze znane marki i małe firmy, których nazwy nie dość, że obco brzmią, to nic nie mówią. Być może właśnie dlatego, że polskie firmy często mają niepolskie nazwy panuje przekonanie, że jest ich niewiele.


Rankingi polskich kosmetyków naturalnych obejmują zarówno dobrze znane marki, jak i rodzinne manufaktury. Wśród polskich kosmetyków naturalnych znajdziesz zarówno produkty do pielęgnacji jak i kosmetyki kolorowe. W ofercie naturalnych polskich kosmetyków na drogeryjnych półkach są produkty dla alergików i wegan. Rankingi, jak i opinie pomagają dokonać właściwego wyboru.

Polskie marki kosmetyków naturalnych

Polskie firmy, które produkują naturalne kosmetyki to między innymi: La-le (na bazie ziół, wegańskie), Yope (naturalne kosmetyki do pielęgnacji), Farmona (bogata oferta kosmetyków naturalnych), Krayna (naturalne, wegańskie, organiczne), Hagi Cosmetics (naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała), Sensum Mare (składniki pochodzące z mórz).

Lista polskich kosmetyków naturalnych jest bardzo długa i warto się w nią zagłębić, bo końcu kupując je, wspierasz rozwój naszych firm.

Luksusowe kosmetyki naturalne- czy są warte swojej ceny?

Na koniec istotna kwestia: czy warto zapłacić więcej? Czy luksusowe kosmetyki naturalne mają lepszy skład? Czy są wolne od konserwantów?

Luksus w odniesieniu do naturalnych kosmetyków może być postrzegany w wielu wymiarach. Oryginalne opakowanie, najlepsze składniki, nowości, innowacyjna technologia. Luksus oznacza też wyższą cenę, co czyni kosmetyk pożądany z jeszcze jednego powodu: nie każdy może go mieć.


Nie zawsze luksusowe kosmetyki naturalne są lepsze, pod względem składu, od tańszych!

Cena może wynikać z widniejącej na pudełeczku prestiżowej marki czy niebanalnego opakowania. W przypadku luksusowych kosmetyków na bazie naturalnych składników, zarówno do makijażu jak i do pielęgnacji, istotny jest skład produktu. Może się okazać, że dużo tańszy krem ma lepszy skład.
Kosmetyki organiczne i naturalne już chyba nie mają dla Ciebie tajemnic. A wniosek jest jeden, dobry kosmetyk naturalny ma organiczny skład, nie jest testowany na zwierzętach i powstaje w firmie, która działa w myśl zrównoważonego rozwoju.

Przeczytaj także...

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.