Rozstępy po siłowni- jak im zapobiec? Co zrobić, gdy już są?

Perłowe blizny na udach, pośladkach, brzuchu są dobrze wszystkim znane, szczególnie w świecie kulturystów. Jednak jak mawiają, kulturystyka to nie konkurs piękności. Rozstępy na bicepsie, na barkach, rozstępy pod pachami po siłowni pojawiają się w wyniku nadmiernego rozciągania skóry. Co jest efektem szybkiego wzrostu masy beztłuszczowej. Nieestetyczne ślady niestety pozostają… Read More
Rozstępy po siłowni- jak im zapobiec? Co zrobić, gdy już są?

Perłowe blizny na udach, pośladkach, brzuchu są dobrze wszystkim znane, szczególnie w świecie kulturystów. Jednak jak mawiają, kulturystyka to nie konkurs piękności. Rozstępy na bicepsie, na barkach, rozstępy pod pachami po siłowni pojawiają się w wyniku nadmiernego rozciągania skóry. Co jest efektem szybkiego wzrostu masy beztłuszczowej. Nieestetyczne ślady niestety pozostają na całe życie. Trudno je wyeliminować, gdy ich barwa jest już perłowa, a pod ręką wyczuwalne wgłębienie. Na szczęście kliniki medycyny estetycznej oferują szereg zabiegów zmniejszających widoczność rozstępów. I koniecznie, gdy zauważysz pierwsze, czerwone pęknięcia skóry, to działaj! Najłatwiej jest pozbyć się
rozstępów po siłowni w ich początkowej fazie.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Dlaczego mam rozstępy po siłowni?
 • Rozstępy na bicepsie, brzuchu, rozstępy na barkach siłownia- w których miejscach najczęściej pojawiają się rozstępy?
 • Rozstępy po siłowni- jak im zapobiegać (dieta, trening, kremy)?
 • Czy ćwiczenia zmniejszają rozstępy?
 • Jakie zabiegi w klinikach medycyny estetycznej są skuteczne na rozstępy po siłowni?

Tematem powiązanym jest kolagen na rozstępy. Pisałem o nim wcześniej i jeśli obawiasz się rozstępów po siłowni bądź już się pojawiły, zacznij dostarczać do swojego organizmu więcej kolagenu. Szerzej o nim tutaj.

Dlaczego mam rozstępy po siłowni?

Wpływ na powstawanie rozstępów ma kilka czynników:

 • dieta,
 • używki,
 • fizjologiczne,
 • genetyczne,
 • stany chorobowe

Jeśli chodzi o fizjologie, to tak jesteśmy zbudowani, że gdy człowiek zaczyna szybko przybierać na masie, to skóra pęka. Nie jest to bolesne, jednak pozostają blizny. W początkowej fazie mogą swędzieć, co oznacza proces gojenia. Rozstępy po siłowni u kobiet i mężczyzn pojawiają się w wyniku albo szybkiego spadku masy ciała, albo szybkiego przyrostu. Uszkodzenia powstają w skórze właściwej i są efektem przerwania włókien kolagenowych oraz elastynowych.

mężczyzna ćwiczący na siłowni


Rozstępy po siłowni na barkach czy pod pachami są również efektem tego, że podczas ćwiczeń wydziela się kortyzon (nie pomyl z kortyzolem), który hamuje produkcję kolagenu, tym samym osłabiając zdolność skóry do rozciągania się.


Podobnie w przypadku szybkiego spadku wagi mogą pojawić się rozstępy u kobiet po siłowni. Każda gwałtowna zmiana wagi może skutkować nietetycznymi bliznami.
Wśród czynników wpływających na pojawienie się rozstępów na skórze są również te genetyczne. Jeśli rozstępy są obecne w Twojej rodzinie, to jest większe prawdopodobieństwo, że będziesz je mieć, ale wcale nie musisz. Jeśli odpowiednio podejdziesz do siłowni, ćwiczeń, diety i nawodnienia, to wcale rozbudowa masy mięśniowej bądź spadek w wyniku odchudzania, nie musi się skończyć rozstępami.

Czy rozstępy są groźne?

Nie są one niebezpieczne dla zdrowia i jedynie powodują blizny. Choć słowo jedynie nie jest tu do końca właściwe, bo liczne perłowe linie potrafią skutecznie obniżyć samoocenę. Mogą być przyczyną niechęci do rozebrania się na plaży czy chodzenia na basen. W pierwszej fazie mają kolor różowy, czerwony bądź sinoczerwony. W kolejnych przechodzą w perłowy. Gdy staną się perłowe, to ich całkowite usunięcie będzie niemożliwe.

Rozstępy po siłowni na udach

Rozstępy na barkach siłownia- gdzie najczęściej pojawiają się czerwone linie?

Najczęściej są to miejsca, w których najszybciej przyrasta beztłuszczowa masa mięśniowa. Rozstępy na bicepsie, pod pachami, na barkach nie są niczym dziwnym wśród podnoszących ciężary, kulturystów i wśród uprawiających fitness.


Rozstępy mogą pojawić się również na udach, pośladkach, brzuchu i na plecach. W świecie sportu nie są one niczym nadzwyczajnym. Są kosztem rozbudowy masy mięśniowej, ale oczywiście można i warto im zapobiegać!

Rozstępy po siłowni- jak im zapobiegać?

Lepiej zapobiegać niż leczyć i w przypadku rozstępów to powiedzenie jest również trafne. Rozstępom po siłowni u kobiet i mężczyzn można skutecznie zapobiegać. Chodzi o to, by w trakcie budowania masy mięśniowej bądź spadku wagi szczególnie zadbać o swoją skórę! Od wewnątrz i do zewnątrz.

Dieta

Wsparciem dla skóry od wewnątrz jest dieta dostarczająca witamin i składników mineralnych. Możesz również włączyć do niej suplementy, świetnie sprawdza się kolagen na rozstępy. Wspiera naturalną produkcję.


Odpowiednio zbilansowana dieta pozytywnie wpływa na budowę beztłuszczowej masy mięśniowej i wygląd skóry. Powinna być bogata w:

 • owoce (śliwki, jagody, grejpfruty, maliny)
 • warzywa (szpinak, botwina, papryka, nać pietruszki)
 • chude mięso (kurczak, indyk, chuda wołowina, cielęcina)
 • ryby (łosoś, dorsz, morszczuk)
 • orzechy, pestki
 • chudy nabiał
 • suszone owoce

Istotnym elementem diety są płyny. Szczególnie przed, w trakcie i po treningu. Dobrze nawodniona skóra jest odporniejsza na pęknięcia.

Czy ćwiczenia zmniejszają rozstępy?

Odpowiednio dobrany trening zawsze jest dobry dla naszego ciała. Co prawda ćwiczenia nie zniwelują już widocznych rozstępów, natomiast by zapobiegać kolejnym, treningi powinny być dostosowane do indywidualnych możliwości. W budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej oraz w odchudzaniu nie ma miejsca na pośpiech. Im wolniej budujesz masę bądź zrzucasz tkankę tłuszczową, tym skóra ma więcej czasu na przystosowanie się do nowej sytuacji. To jest skuteczny sposób zapobiegania nieestetycznym bliznom.

Jakie zabiegi w klinikach medycyny estetycznej są skuteczne na rozstępy po siłowni?

Z czasem czerwone linie zmieniają się w perłowe. Usunięcie ich kosmetykami, nawet najdroższymi kremami jest póki co niemożliwe. Natomiast możesz nimi nieco zniwelować ich widoczność.

zabieg usuwający rozstępy


Szeroki zakres zabiegów na rozstępy po siłowni u kobiet i mężczyzn oferują kliniki medycynyestetycznej. Co jest skuteczne?

Dermapen

Zabieg polega wykonywaniu mikronakłuć, powodując mikrouszkodzenia i mobilizując skórę do naprawy uszkodzonych włókien. Skóra się odbudowuje i regeneruje. Rozstępy zostają spłycone i zmniejszona jest ich widoczność.

Karboksyterapia

Skuteczność tej metody szacuje się na około 90%, czyli w dużym stopniu zmniejsza widoczność rozstępów. Jest to terapia dwutlenkiem węgla. Wstrzykuje się go w obszarze rozstępów, co pobudza krążenie oraz powoduje niewielki stan zapalny, który mobilizuje skórę do odbudowy włókien.

Laser frakcyjny

Wygładza stare blizny i jest w stanie usunąć czerwone rozstępy w początkowej fazie w całości. Seria zabiegów laserem ma na celu spowodowanie mikrouszkodzeń skóry i mobilizację jej do odbudowy. Terapia laserem zbliża kolorystycznie rozstęp do koloru ciała, co sprawia, że jest on mniej widoczny.

Popularne są również zabiegi z osoczem z komórkami macierzystymi i mezoterapia igłowa. Efekt, skuteczność zabiegu zależy od fazy, w jakiej są rozstępy oraz od ich głębokości. Rozstępów po siłowni, które są już w fazie perłowej nie da się do końca usunąć, natomiast można zminimalizować ich widoczność.

Na koniec pamiętaj, że skóra nie lubi gorących kąpieli, które mogą powodować jej suchość. Dlatego po treningu stawiaj na chłodny bądź ciepły, ale nie gorący prysznic!

Przeczytaj także...

Najzdrowsze zielone herbaty

22 marca 2024
Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych na świecie, a Polacy przodują w piciu herbaty…

Czy pilates pomaga schudnąć?

23 stycznia 2024
Pilates bazuje na kombinacji około 50 prostych ćwiczeń (często pamiętanych z lekcji wychowania fizycznego). Według…
Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.