Co daje ćwiczenie jogi? Kilka praktycznych wskazówek i ćwiczeń dla początkujących

Sprawdź co daje ćwiczenie jogi oraz poznaj podstawowe ćwiczenia Read More
Co daje ćwiczenie jogi? Kilka praktycznych wskazówek i ćwiczeń dla początkujących

Ruch+medytacja+oddychanie tworzą obecnie jedną z najpopularniejszych praktyk na świecie, której początki sięgają wieków temu. Indyjski guru jogi Krishna Pattabhi Jois powiedział: ‘ćwicz, a wszystko nadejdzie’. Te słowa stanowią sedno jogi oraz efektów jej praktykowania. Wolność od natrętnych, kołujących w głowie myśli, wolność od bólu napięciowego, relaks i spokój, którego wcześniej nie doznałeś, to korzyści, które są wymieniane przez joginów. Praktyka medytacyjna w ostatnich latach stała się bardzo popularna, hasło joga dla początkujących ćwiczenia w domu często wpisywane jest w wyszukiwarkę.

Jednak czy można ćwiczyć jogę samemu? Czy w ogóle da się nauczyć pozycji bez zapisywania do szkoły jogi? Od czego zacząć? Z tego tekstu dowiesz się:

  • Czym jest joga- kto dał jej początek?
  • Co daje ćwiczenie jogi- 6 korzyści.
  • Joga dla początkujących ćwiczenia w domu.
  • Joga na stres- od czego zacząć przygodę z jogą.

Joga wzmacnia mięśnie, może być uzupełnieniem siłowni, ale pamiętaj, że efektem ćwiczeń mogą być rozstępy, aby im zapobiegać zajrzyj tutaj.

Czym jest joga- kto dał jej początek?

Zaliczana jest do najstarszych systemów filozoficznych. Liczy około 5000 lat, a jej początek przypisuje się indyjskim mnichom. Słowo joga pochodzi z języka sanskryckiego. Sanskryt to język używany w Indiach od czasów starożytnych do wczesnonowożytnych. Słowo joga oznacza łączyć, jednoczyć. Dlatego ta praktyka medytacyjna łączy ciało i umysł.

Podstawowe pojęcia:

Asana

Pozycja przyjmowana w trakcie ćwiczeń.

Czakra

Punkty energetyczne w ciele, które wg nauczycieli jogi decydują o tym, jak człowiek doświadcza rzeczywistości. W niej może być zablokowana energia.

Pranajama

Ćwiczenia oddechowe.

Savasana

Pozycja trupa, głęboko relaksująca, jedna z najważniejszych pozycji, po każdej sesji.

Mantra

Oznacza uwolnienie umysłu od ciągłych myśli.

Namaste

Powitanie.

Co daje ćwiczenie jogi – 6 korzyści

Joga na stres, joga na odchudzanie, na pozbycie się napięć i na depresję? Ostatnie lata należą do niej. Joga jest jedną z najpopularniejszych praktyk medytacyjnych na świecie, ale czy faktycznie przynosi tyle pozytywnych korzyści? Czy jest to moda i za kilka lat przejdzie w coś innego?

Kobiet ćwicząca na macie

Ma kilka tysięcy lat, więc nie można nazwać tego modą, choć obserwowane jest duże zainteresowanie praktyką na całym świecie. Gdyby joga była tylko modą, to z pewnością nie skupiłaby tylu zafascynowanych nią ludzi, którzy podkreślają jej pozytywny wpływ na różne aspekty życia. Co na to badania? Liczne prowadzone badania wskazują, że joga może pozytywnie wpływać na ciało i duszę człowieka. Co jednak należy podkreślić, badania wykonywane do tej pory zazwyczaj obejmowały niewielkie grupy. Jednoznacznie nie udowodniono, że joga ‘leczy’ ducha i ciało, ale wyniki są na tyle obiecujące, że można spodziewać się pozytywnych efektów, gdy zaczniesz ją praktykować.


Jeśli zainteresował Cię temat joga dla początkujących ćwiczenia, to koniecznie musisz wiedzieć, jakie będą efekty! Zatem co daje ćwiczenie jogi?

  • Joga na stres jest dobrym narzędziem w dzisiejszych czasach. Pomaga niwelować stres, między innymi dlatego, że odciągasz uwagę od codziennych problemów, skupiasz się na czymś innym. Rozluźniasz ciało i głowę.
  • Przy bólach krzyża polecana jest joga dla początkujących na kręgosłup. Praktyka pozytywnie wpływa na napięciowe bóle pleców i szyi.
  • Joga na odchudzanie to kolejny powód, by ćwiczyć. Jeśli jesz zdrowo, sięgasz po produkty superfoods, jesteś osobą aktywną fizycznie, to praktykując jogę możesz zrzucić dodatkowo kilka kilogramów, ale też wyrzeźbić sylwetkę i wzmocnić mięśnie.
  • Jest pomocna przy leczeniu zaburzeń lękowych i depresji. Pomaga uwolnić się od natrętnych myśli, poczuć się lepiej, a tym samym wspiera wychodzenie z zaburzeń psychicznych. Gdy jesteś na etapie leczenia, spróbuj praktykować, na początek od kilku do kilkunastu minut trzy razy w tygodniu. Dobrą opcją może być praktykowanie w szkole jogi.
  • Joga na uzależnienie to sposób na rzucenie palenia, odstawienie alkoholu i inne uzależnienia. Ćwiczenia rozluźniają i relaksują, zmniejszając tym samym chęć sięgnięcia po używki.
  • Poprawia jakość i komfort życia, rozluźnione ciało i spokojny umysł to większy komfort życia i czerpanie z niego pełnymi garściami.

Joga dla początkujących ćwiczenia w domu

Balasana- pozycja dziecka

Bardzo prosta i przyjemna pozycja, rozluźnia plecy, szyję, ramiona, kostki, kolana. Usiądź na piętach łącząc duże palce. Lekko rozsuń kolana, a następnie pochyl się do przodu, by klatka piersiowa znalazła się między udami. Oprzyj czoło o podłogę i wyciągnij ręce do przodu. Zrelaksuj się w tej pozycji około minuty.

Kobieta ćwiczące jogę. Pozycja dziecka

Vrksasana- pozycja drzewa

Ćwiczysz stabilność, równowagę i wytrzymałość. Opuść ręce wzdłuż tułowia, zegnij prawą nogę i oprzyj stopę na lewym udzie blisko pachwiny. Następnie unieś ręce do góry i złącz w Namaste. Skoncentruj się na oddechu, pozostając w tej pozycji przynajmniej przez około minutę.

Kobieta w lesie ćwiczy jogę. Pozycja drzewa

Setu Bandha Sarvangasana- pozycja budowy mostu

Ćwiczenie rozciąga mięśnie pleców i klatki piersiowej. Choć może się wydawać trudne, to jest w czołówce prostych ćwiczeń jogi. Zatem połóż się wygodnie na macie, zegnij kolana, dociśnij stopy i ramiona do podłoża. Unieś pośladki, wyciągnij ręce (nie musisz chwytać kostek), unieś jeszcze pośladki. Na początek pozostań w tej pozycji około pół minuty.

Kobieta ćwiczy na macie. Pozycja budowy mostu

Bitilasana- pozycja krowy i pozycja kota

Dobre ćwiczenie na rozciąganie brzucha i szyi oraz wzmocnienie mięśni pleców, a także musisz je włączyć jeśli masz problem z garbieniem się. Przyjmij postawę klęku podpartego, wykonuj pozycję krowy naprzemiennie z pozycją kota. Ta druga jest raczej dobrze znana. Pozostań w każdej pozycji minimum 30 sekund.

Kobieta ćwiczy w pozycji kociego grzbietu

Joga na stres- od czego zacząć przygodę z jogą?

Zanim ruszysz do sklepu po matę, poduszkę japońską, koła, klocki, kadzidła, znajdź w domu kawałek pustej przestrzeni i ciszy. Do praktykowania joga dla początkujących nie wymaga kupowania szeregu akcesoriów, które później będą tylko zajmowały miejsce w szafie, jeśli stwierdzisz, że to nie to!


To czego potrzebujesz, by zacząć praktykować jogę, to kawałek podłogi, miejsca, w którym możesz w spokoju ćwiczyć. Do tego luźny strój, który nie krępuje ruchów. Zacznij od najprostszych ćwiczeń, obserwuj siebie, swoje ciało, myśli, skoncentruj się na oddychaniu.


Jeśli stwierdzisz, że joga wychodzi Ci na dobre, to w sklepach znajdziesz mnóstwo akcesoriów, dzięki którym praktykowanie będzie jeszcze bardziej relaksujące.

Przeczytaj także...

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.