Właściwości kaszy gryczanej. Czym jest dieta kaszowa?
Ma delikatnie orzechowy posmak, prażona jest bardziej wyrazista dla kubków smakowych niż biała. W prażonej wyczuwalny jest proces palenia i lekko gorzkawy smak. Za to biała ma nieco więcej wartości odżywczych od palonej. Jest też krakowska, pod względem wartości odżywczych najmniej wartościowa. Kasza, a dokładnie gryczana, zwana jest królową kasz. Polecana do dań głównych, do zup, do sałatek, a nawet do słodkich śniadań, deserów i przekąsek. Uwielbiana w formie bezmięsnych kotletów i niezastąpiona do tradycyjnego, polskiego gulaszu. Z nią obiad powstaje w kilkanaście minut. A oprócz wdzięcznego smaku i współgrania z różnymi warzywami jest pełna cennych wartości odżywczych. Dlaczego warto ją jeść w trakcie odchudzania i w celu utrzymania smukłej linii?
Z tego tekstu dowiesz się:
- Skąd się bierze kasza gryczana- czy zawiera gluten?
- Jakie właściwości kaszy gryczanej wychodzą nam zdrowie?
- Jak gotować kaszę gryczaną?
- Co to jest dieta kaszowa?
Kasza gryczana pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, a on ma duże znaczenie dla zdrowia, o czym pisaliśmy tutaj: https://4vit.pl/2023/probiotyki-czy-moga-pomoc-w-leczeniu-depresji//
Skąd się bierze kasza gryczana- czy zawiera gluten?
Nazywana hreczką bądź tatarką, gryka jest rośliną zaliczaną do rodziny rdestowatych. Jej pochodzenie, Azja Wschodnia i Środkowa, wskazuje, że przywędrowała do nas, prawdopodobnie wraz z Tatarami. I stąd jedno z jej określeń tatarka. Gryka zaliczana jest do żywności funkcjonalnej, co oznacza, że pozytywnie wpływa na organizm człowieka.
Kasza gryczana powstaje z nasion gryki, pozbawionych łusek. Natomiast w wyniku zmielenia otrzymywana jest mąka gryczana. Kasza gryczana nie zawiera glutenu, a przynajmniej naturalnie go nie zawiera. Natomiast, jeśli ten rodzaj kaszy jest pakowany na tej samej linii produkcyjnej co inne, zbożowe kasze, może mieć śladowe ilości glutenu i taka informacja powinna być zawarta na opakowaniu. Kasza wolna od glutenu ma na opakowaniu przekreślony kłos.
Rodzaje kaszy gryczanej
Królowa kasz ma kilka odsłon, z których każda nieco inaczej smakuje i dostarcza mniej bądź więcej wartości odżywczych.
Rodzaje kaszy gryczanej:
- nieprażona, czyli biała (cała, łamana),
- prażona (cała, łamana),
- najdrobniejsza, łamana- krakowska.
Kasza krakowska jest mniej obciążająca dla układu pokarmowego od dwóch pozostałych. Dlatego jest polecana przy diecie lekkostrawnej. Natomiast kasze gryczane palone i białe nie są zalecane w przypadku jelita drażliwego oraz innych schorzeń układu pokarmowego.
Jakie właściwości kaszy gryczanej wychodzą nam na zdrowie?
Kasza gryczana jest docenianym źródłem wartości odżywczych. 100 g kaszy zawiera:
Skład | Kasza biała | Kasza palona |
Białko | 13 g | 13 g |
Węglowodany | 61 g | 69 g |
Błonnik | 10 g | 6 g |
Tłuszcze | 3 g | 3 g |
Cukier | 0 g | 0,7 g |
Sól | 0,01 g | 0,01 g |
Kasza biała i prażona mają kaloryczność 367 kcal/100 g. Nieznacznie różnią się proporcjami węglowodanów i błonnika.
Zamów spalacz tłuszczu Fat Remover
- wspiera metabolizm
- dodaje energii
- naturalny skład
- tłumi apetyt
Witaminy i składniki mineralne
Właściwości kaszy gryczanej są doceniane nie od dziś. Jest ona cennym źródłem witamin i składników mineralnych, dlatego warto po nią sięgać od czasu do czasu, zastępując choćby ziemniaki.
Kasza gryczana dostarcza witaminy z grupy B, cechuje ją wysoka zawartość witaminy B1 oraz B2. Poza tym zawiera liczne składniki mineralne. Są to między innymi: magnez, wapń, cynk, fosfor, potas, żelazo, mangan, jod, bor.
Gryka pod postacią kaszy dostarcza wartościowego, dobrej jakości białka. Jest ono cenione za aminokwasy, takie jak lizyna, tryptofan. Organizm człowieka sam ich nie wytwarza i nie ma ich w innych kaszach.
Jak kasza gryczana wpływa na zdrowie?
Kasza gryczana pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, krwionośny, nerwowy. Może poprawiać odporność, obniżać cholesterol i regulować cukier we krwi.
- Idealna na diecie. Reguluje przemianę materii, dzięki dużej zawartości błonnika. Jest sycąca i daje uczucie sytości na długo. Pozytywnie wpływa na mikrobiom.
- Spożywanie kaszy może mieć pozytywny wpływ na układ nerwowy, dzięki zawartości witamin z grupy B. Warto włączyć ją do diety w okresie jesienno-zimowym, gdy odczuwasz skutki szarych kolorów za oknem.
- Gryka odznacza się dużą zawartością kwasów tłuszczowych, dlatego uważa się, że ma działanie antymiażdżycowe.
- Kasza gryczana bogata jest w kwasy organiczne: foliowy, cytrynowy, jabłkowy. Zawiera również żelazo i witaminę E. Dzięki takiemu połączeniu może być wsparciem przy leczeniu anemii.
- Gryka zawiera rutynę i inne substancje, które uszczelniają naczynia krwionośne.
- Kasza gryczana zawiera związki fenolowe i wykazuje działanie antyoksydacyjne. Służy zachowaniu młodości i jest żywnością, która wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami.
Jak gotować kaszę gryczaną?
Idealna jest gotowana, doskonała na parze, a dla niektórych najlepsza prażona- ale w domu. Kaszę gryczaną gotuje się podobnie jak inne rodzaje kasz. Dla ułatwienia producenci sprzedają kasze w woreczkach, jednak możesz wykorzystać inny, bardzo prosty patent, by przygotować jej najlepszą wersję. Kaszę ugotujesz w wodzie, na parze, możesz też uprażyć ją w piekarniku.
Wlej do garnka dwie szklanki wody. Gdy woda się zagotuje, wsyp szklankę kaszy. Gotuj pod przykryciem, aż kasza wchłonie wodę, około kwadransa. Od czasu do czasu przemieszaj, by nie przywarła.
Do gotującej się wody, przed wrzuceniem kaszy, możesz dodać soli i odrobinę oleju, dzięki czemu nie będzie posklejana. Dodanie soli zależy od indywidualnych preferencji.
Co to jest dieta kaszowa?
Nie jest to długoterminowa dieta, trwa zazwyczaj kilka do maksymalnie kilkunastu dni. Służy oczyszczeniu, a przynajmniej jest zaliczana do diet detoksykacyjnych.
Dieta kaszowa polega na spożywaniu głównie różnych rodzajów kasz, są one podstawowym składnikiem posiłków. W diecie kaszowej nie używa się ani soli, ani cukru. Diety kaszowe występują w różnych formach, jedne są bardziej restrykcyjne, inne mniej. I najczęściej wybierana jest kasza gryczana. Dietę urozmaica się też innymi rodzajami kasz, ryżową czy jaglaną. Poza kaszą, spożywane są warzywa i owoce, surowe bądź gotowane. Natomiast do kaszy dodaje się aromatycznych ziół.
Jest to dieta mocno eliminacyjna. Wykluczone jest praktycznie wszystko poza kaszami i owocami, i warzywami. Kaszy nie wolno smażyć i tym bardziej używać w tym celu oleju. Mało tego, na diecie kaszowej nie zaleca się picia czarnej herbaty i kawy.
Dieta kaszowa, jak widać, jest bardzo restrykcyjna. Faktycznie w ciągu kilku dni można na niej zrzucić nawet kilka kilogramów, ale tak duży i szybki spadek wagi nie jest dobry dla organizmu! Dlatego zamiast robić dietę kaszową, o wiele lepiej włączyć kaszę gryczaną do jadłospisu i zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze.
Wytrzymanie na diecie kaszowej jest trudne i warto pamiętać, że sama kasza nie dostarczy człowiekowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.