Witamina C na twarz – działanie, efekty, dla kogo?
Badania kliniczne wykazały pozytywny wpływ witaminy C na spłycenie zmarszczek, zarówno niewielkich jak i mocno zarysowanych. Przy regularnym stosowaniu, przez okres 3 miesięcy. I to niejedyne efekty stosowania witaminy C na twarz. Jako że jest ona przeciwutleniaczem, spowalnia procesy starzenia się, chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym (wbrew panującym opiniom), rozjaśnia przebarwienia i może wspomagać leczenie trądziku. Jednak mogą wystąpić skutki uboczne, dlatego nie każdy krem czy serum z witaminą C jest do każdego rodzaju cery. Zanim kupisz, przeczytaj, jak wpływa witamina C na twarz?
Z tego tekstu dowiesz się:
- Witamina C na twarz – rodzaje.
- Jak działa witamina C?
- Kto nie powinien stosować witaminy C?
- Jak wybrać kosmetyk z witaminą C?
- Jak stosować serum z witaminą C?
Oblicze twarzy zmienia idealnie podkreślony łuk brwiowy, dlatego zadbaj też o niego. Jak idealnie wykonturować brwi? Przeczytaj co jest lepsze: pomada czy cień?
Witamina C na twarz – rodzaje
Witamina C, obok witaminy A, robi w ostatnich latach zawrotną karierę wśród kobiet w każdym wieku. Jej potencjał już dawno został dostrzeżony przez naukowców, a teraz wykorzystuje to rynek kosmetyczny. Witamina C uzupełnia składy kremów, serum, balsamów, żeli do mycia twarzy i innych kosmetyków. Przyjmuje niejedną postać i co za tym idzie jej skuteczność jest zróżnicowana, ale dzięki temu może być stosowana przez osoby o różnych rodzajach cery, od suchej, przez mieszaną i tłustą, po trądzikową, a nawet wrażliwą.
Witamina C dostępna jest w kosmetykach pod postacią:
kwas L-askorbinowy | Innymi słowy – czysta witamina C. Skuteczność zależy od jej formuły. Czysta postać powinna mieć: stężenie na poziomie 10-20%, niskie ph (3,5 bądź niższe). W innym przypadku efekty mogą nie być widoczne. |
Palmitynian askorbylu | Pochodna witaminy C, która rozpuszcza się w tłuszczach. W kosmetykach w olejach. Dzięki temu witamina C ma bardziej stabilną formę i w tej postaci może być stosowana przez osoby ze skórą wrażliwą. |
Askorbinian Tetraheksylodecylu | To kolejna pochodna witaminy C, która rozpuszcza się w tłuszczach i ma bardziej stabilną postać od czystej witaminy C. Kosmetyki z witaminą C w tej postaci są bezpieczne dla osób ze skórą wrażliwą, a nawet uszkodzoną. |
Bioflawonoidy z witaminą C | Bioflawonoidy – związki pochodzenia roślinnego wspierają transport witamin (w tym C) oraz wzmacniają działanie przeciwutleniające. Dodatkowo spowalniają rozkład witaminy C. |
Z którymi składnikami witamina C ‘współpracuje’?
Na stabilność formuły oraz skuteczność działania ma wpływ połączenie jej z innymi składnikami.
- Kwas ferulowy – obniża ph witaminy C i poprawia wchłanianie, co przekłada się na lepsze efekty.
- Witamina E – poprawia wchłanianie witaminy C, zwiększając jej skuteczność.
- Kwas hialuronowy – wzmacnia działanie witaminy C.
- Naturalne oleje – zapewniają dobre środowisko dla witaminy C.
- Resweratrol- działa podobnie jak kwas ferulowy.
Zamów spalacz tłuszczu Fat Remover
- wspiera metabolizm
- dodaje energii
- naturalny skład
- tłumi apetyt
Jak działa witamina C?
Stosowanie witaminy C na twarz przynosi wiele korzyści, jeśli wybierzesz kosmetyk dostosowany do rodzaju cery. Witamina C działa wielokierunkowo, a na pewnym etapie życia – gdy skóra staje się coraz mniej jędrna, jest skutecznym narzędziem do spowolnienia procesów starzenia się. Warto pić soki z owoców z witaminą C, jak i jeść je. Natomiast na skórę można nakładać serum z witaminą C bądź krem albo oczyszczać twarz żelem z witaminą C.
Jakie korzyści przynosi stosowanie witaminy C na twarz?
- Eliminuje wolne rodniki
Witamina C jest antyoksydantem i toczy skuteczną walkę z wolnymi rodnikami. Poprawia napięcie skóry, ujędrnia ją i spłyca zmarszczki przy regularnym stosowaniu. Pobudza również produkcję kolagenu.
- Zmniejsza widoczność przebarwień
Zmniejsza widoczność przebarwień. Badania kliniczne wykazały, że ponad 70% użytkowników stwierdziło, że przy użyciu miejscowym witaminy C przebarwienia stały się mniej widoczne. Ale po zaprzestaniu stosowania witaminy C na twarz, znów stawały się bardziej widoczne. Zatem jej stosowanie musi być ciągłe.
- Jest barierą ochronną dla skóry
Badania nad witaminą C mogą wskazywać również na jej funkcję ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych. Zła jakość powietrza, niewłaściwa dieta, mało snu, to wszystko stwarza środowisko dla wolnych rodników. Witamina C może zmniejszać ryzyko uszkodzenia komórek, a tym samym przedłuża młodość.
- Zwiększa ochronę przeciwsłoneczną
Wbrew panującym opiniom witamin C świetnie współgra latem z filtrami, zwiększając ochronę przeciwsłoneczną. A w połączeniu z aloesem i witaminą E łagodzi podrażnienia słoneczne.
- Pomocna w leczeniu trądziku
Witamina C pomaga walczyć z niedoskonałościami cery: trądzikiem, zaskórnikami, a nawet z rumieniem. Wykazuje działanie przeciwzapalne.
Kto nie powinien stosować witaminy C?
Witamina C w odpowiednim stężeniu – dobrana do rodzaju cery nie powinna powodować skutków ubocznych. Natomiast jak każdy składnik może je dawać. Osoby o skórze wrażliwej powinny wybierać pochodne witaminy C bądź kwas L-askorbinowy o najniższym stężeniu.
Jeśli po użyciu kosmetyku z witaminą C odczuwasz swędzenie, suchość, a skóra jest zaczerwieniona, to najlepiej odstawić kosmetyk.
Jak wybrać kosmetyk z witaminą C?
Wybierając krem bądź serum z witaminą C, przede wszystkim należy sprawdzić na opakowaniu, czy jest to czysta postać witaminy C, czy jej pochodna. Na kosmetyku może widnieć napis z witaminą C, natomiast warto zajrzeć do składu, by mieć pewność, szczególnie jeśli masz cerę wrażliwą. A z drugiej strony szczęśliwe posiadaczki cery normalnej, mogą wybrać czystą postać.
Przy wyborze kosmetyku istotne znaczenie ma też kolor butelki. Witamina C nie lubi ciepła i promieni słonecznych, dlatego powinna być zamknięcia w ciemnym opakowaniu.
Jak stosować serum z witaminą C?
Kosmetyki z witaminą C można stosować zarówno na dzień jak i na wieczór. Serum nakłada się na oczyszczoną skórę twarzy, szyję i dekolt. Efekty działania witaminy C nie są widoczne po tygodniu stosowania – dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze oznaki poprawy skóry są dostrzegane po kilku tygodniach, dwóch-trzech miesiącach.
Witaminę C możesz wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, stosując ją np. co drugi dzień. Jeśli jest dobrze tolerowana, to nic nie stoi na przeszkodzie, by używać jej każdego poranka.