Czy pilates pomaga schudnąć?

Pilates bazuje na kombinacji około 50 prostych ćwiczeń (często pamiętanych z lekcji wychowania fizycznego). Według jego zwolenników to na tyle elastyczna, dosłownie i w przenośni, forma ćwiczeń, że można ją dostosować do wieku, oczekiwań co do intensywności treningu i warunków. W zasadzie do tej aktywności wystarczy mieć matę bądź reformer. Read More
Czy pilates pomaga schudnąć?

Pilates bazuje na kombinacji około 50 prostych ćwiczeń (często pamiętanych z lekcji wychowania fizycznego). Według jego zwolenników to na tyle elastyczna, dosłownie i w przenośni, forma ćwiczeń, że można ją dostosować do wieku, oczekiwań co do intensywności treningu i warunków. W zasadzie do tej aktywności wystarczy mieć matę bądź reformer. W ostatnich latach podczas ćwiczeń pilatesu chętnie wykorzystywane są piłki. Pilates dziś dzieli się na dwa nurty: klasyczny oraz nowoczesny. Jest popularny i już miliony mieszkańców krajów rozwiniętych ćwiczą pilates podczas zajęć zorganizowanych bądź w domowym zaciszu. Jednak czy pilates pomaga schudnąć? Co mówią badania o tym treningu i czy tak, jak zakładał twórca pilates, pozytywnie wpływa na zdrowie? Jakie są główne założenia?

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Skąd się wziął pilates?
 • Jakie są główne założenia pilates?
 • Czym jest reformer?
 • Czy pilates pomaga schudnąć?
 • Jakie korzyści przynosi pilates?

Zastanawiasz się jak urozmaicić dietę? Koniecznie przeczytaj: https://4vit.pl/2024/wlasciwosci-kaszy-gryczanej/

Skąd się wziął pilates?

Ostatnie kilka lat to znaczący wzrost świadomości w społeczeństwach rozwiniętych, jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie. Bez względu na jej rodzaj ma ona duży wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Zresztą wystarczy przeprowadzić proste doświadczenie. Jeśli nie ćwiczysz, a preferujesz kanapowy tryb życia, spróbuj się zmęczyć, a poczujesz się lepiej.

Źródło: pexels.com

Pilates opracował Joseph Pilates. Jako mały chłopiec dużo chorował, cierpiał na astmę i krzywicę, ból i inne płynące z ciała nieprzyjemne dolegliwości sprawiły, że poszukiwał sposobów na poprawę swojej sytuacji. Jego celem było wzmocnienie chorowitego organizmu i zwiększenie siły ciała. Joseph studiował medytację, zgłębiał tajniki greckich i rzymskich ćwiczeń. Jego ideałem był klasyczny grecki mężczyzna, silny, zrównoważony, świadomy swojego ciała.

Metoda pilates nabrała pewnego kształtu, gdy Joseph został internowany na wyspę Man podczas I wojny światowej. Pracował wówczas jako sanitariusz i spotykał osoby z niepełnosprawnością ruchową. Wtedy to do łóżek pacjentów przymocował sprężyny, w celu podparcia kończyn w trakcie ćwiczeń i rehabilitacji. Zdaniem lekarzy osoby z problemami ruchowymi dzięki temu szybciej wracały do zdrowia. I tak powstał pilates, sztuka- jak określił ją jej twórca, która miała na celu leczyć ciało i ducha.

Klasyczny a nowoczesny pilates

Klasyczny pilates nie potrzebuje nic poza matą i kawałkiem podłogi. Bazuje na ćwiczeniach opatentowanych przez Josepha Pilatesa.

Nowoczesny pilates wywodzi się z ćwiczeń nieco zmodyfikowanych przez pierwszych uczniów Josepha. Natomiast współcześnie pilates łączy klasyczne ćwiczenia z później wprowadzanymi przez uczniów nowościami. Nie brakuje w nim też elementów fitnessu czy jogi.

Wybierając studio pilatesu, warto zwrócić uwagę na ofertę, rodzaj pilatesu i stopień zaawansowania. Poza tym na to, kto prowadzi zajęcia. Bo pilates to nie tylko rozciąganie mięśni, ale też praca nad umysłem i zwiększanie kontroli nad ciałem. Dlatego istotny jest człowiek, który będzie wprowadzał w sztukę pilatesu.

Spalacz tłuszczu Fat Remover

Zamów spalacz tłuszczu Fat Remover

 • wspiera metabolizm
 • dodaje energii
 • naturalny skład
 • tłumi apetyt

Jakie są główne założenia pilates?

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń i treningów pilates bierze pod uwagę pięć istotnych zasad. Są to:

 • oddychanie,
 • ułożenie odcinka szyjnego,
 • stabilizacja żeber i łopatek,
 • ruchomość miednicy,
 • uruchomienie mięśni poprzecznych brzucha.

Joseph Pilates mawiał: ‘przede wszystkim naucz się prawidłowo oddychać’. Właściwe oddychanie w trakcie aktywności ma duże znaczenie.

Czym jest reformer?

Wygląda jak łóżko, nieco urozmaicone elementami, które służą do ćwiczeń. Maszyna składa się z systemu bloczków oraz sprężyn. Można go regulować, dzięki czemu na reformerze ćwiczą początkujący pilates, jak i osoby, które mają dużą moc w mięśniach. Sprzęt ma także oczywiście linki.

Źródło: pexels.com

Reformer zmusza różne mięśnie do cięższej pracy niż ma to miejsce w przypadku klasycznych ćwiczeń na macie. Trening jest bardziej obciążający, ale i efekty ćwiczeń mogą być lepsze.

Zaprojektowane przez Josepha Pilatesa łóżko do ćwiczeń pozostawia szerokie pole do wykonywania różnych ćwiczeń z wieloma dodatkowymi akcesoriami. Tak naprawdę tylko od nas zależy, które partie ciała chcemy wyćwiczyć. Na reformerze ćwiczy się na leżąco, na siedząco, na stojąco i w innych pozycjach.

Zakup reformera nie należy niestety do najtańszych. Za dobrej jakości, wytrzymały sprzęt trzeba wydać przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych.

Czy pilates pomaga schudnąć?

Pilates jak każda aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na organizm, jednak to, czy przy tego typu treningach zrzucisz nadprogramowe kilogramy zależy od innych czynników. Pilates jest ukierunkowany na poprawę elastyczności ciała, zwiększenie wytrzymałości i rozwój kontroli ruchowej. Opatentowany został z myślą o rehabilitacji, a nie zrzucaniu wagi.

Zatem, czy pilates pomaga schudnąć? Jeśli regularny trening pilatesu, minimum trzy razy w tygodniu, połączysz z dietą i inną aktywnością fizyczną, np. rowerem czy basenem, to możesz z nim schudnąć. Natomiast, gdy nie stosujesz diety i sam pilates ma Cię odchudzić, to efekty mogą nie być zadowalające. Bo w tej aktywności chodzi o wzmocnienie mięśni i o wysmuklenie sylwetki.

Źródło: pixabay.com

Gdy nie masz pomysłu na inną aktywność, wystarczy poprzedzić pilates solidną rozgrzewką, by szybciej zauważyć efekty. Pilates jest polecany jeśli chcesz mieć ładnie zarysowane mięśnie brzucha, pośladków, ramion. Efekty przychodzą po kilku tygodniach i warto na nie poczekać, regularnie ćwicząc.

Czy pilates pomaga pozbyć się dolegliwości bólowych- badania?

Nie ma jednoznacznych badań wskazujących na to, że pilates jest aktywnością fizyczną, która w większym stopniu pozytywnie wpływa na rehabilitację po kontuzjach czy dolegliwości bólowe. Badań w tym obszarze jest niewiele.

Z drugiej strony pilates rozciąga ciało, polega na napinaniu mięśni, więc świetnie sprawdza się do rozluźniania zestresowanego organizmu i ściągania napięcia. Dlatego już miliony ludzi na świecie ćwiczy pilates, bo w pędzącym trybie życia niełatwo złapać równowagę. Bóle pleców mogą być spowodowane stresem i napięciem, co potwierdzają liczne badania. Zatem wszelkie sposoby rozluźniania są pomocne w codzienności współczesnego człowieka.

Jakie korzyści przynosi pilates?

ObszarKorzyść
MięśnieRozciągnięcie i wzmocnienie mięśni. Również mięśni głębokich.
KręgosłupŚciągnięcie ciężaru napięcia i stresu. Rozluźnienie.
GłowaSpokojniejszy umysł.
StawyZwiększa ruchomość stawów.
SylwetkaWysmuklenie.
CiałoPoprawia równowagę, zwiększa świadomość ciała.

Pilates ma pozytywny wpływ na postawę. Praca za biurkiem, godziny za kierownicą bądź na produkcji mogą być przyczyną skrzywienia kręgosłupa, garbienia się. Pilates wzmacnia mięśnie i sprzyja właściwej postawie.

Trening Josepha Pilatesa może być częścią życia większości ludzi. Jest niewiele przeciwwskazań do wykonywania tych ćwiczeń.

Przeczytaj także...

Najzdrowsze zielone herbaty

22 marca 2024
Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych na świecie, a Polacy przodują w piciu herbaty…
Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.