Dieta DASH uznana za jedną z najzdrowszych na świecie. Czy można na niej schudnąć? Sprawdzam!

Dieta DASH przynosi pozytywne korzyści dla zdrowia. Nie jest to typowa dieta na odchudzanie, ale stosując się do jej zasad i dostosowując dzienną liczbę kalorii do trybu życia oraz wieku, prowadzi do utraty kilogramów. Jest to dieta, która dobrze sprawdza się zarówno przy otyłości, jak i przy chęci utraty kilku kilogramów. Read More
Dieta DASH uznana za jedną z najzdrowszych na świecie. Czy można na niej schudnąć? Sprawdzam!

Na początku 2018 roku dieta DASH została uznana przez US News & World Report za najzdrowszą dietę na świecie. Liczne badania potwierdzają pozytywny wpływ diety na zdrowie człowieka i odchudzanie. Co ważne, produkty, które są wymienione w tej diecie, brzmią całkiem smacznie i można zjeść trzy posiłki główne i nawet kilka przekąsek Zatem nikt raczej nie powinien chodzić głodny, a i spalacz tłuszczu wydaje się nie być przy niej konieczny.


Z tego tekstu dowiesz się:
• Czym jest dieta DASH?
• Dlaczego uznana jest za najlepszą i najzdrowszą dietę świata (choć obecnie dzieli się podium z dietą śródziemnomorską)?
• Dieta DASH co mogę jeść, a co jest zakazane?
• Na czym polega dieta DASH?


Zajrzyj też koniecznie do moim zdaniem najlepszego wsparcia diety, o którym pisałem tutaj.

Dieta DASH- samo zdrowie, nie samo odchudzanie!

W diecie chodzi nie tylko o to, by zrzucić zbędne kilogramy, ale by zrobić to z głową i przyjemnością. Każda dieta, która wiąże się z wyrzeczeniami, prędzej czy później źle się kończy dla ciała albo dla psychiki. Dlatego DASH może być propozycją dla osób, które lubią jeść i coś podjadać. Chodzi tylko albo aż o zmianę nawyków żywieniowych.


DASH, czyli Dietary Approaches to Stop Hypertension, to dieta opracowana przez naukowców z USA. Przy jej opracowaniu wzięli oni pod uwagę przeprowadzone badania, współpracując z NHLBI. To amerykański instytut, który zajmuje się między innymi profilaktyką chorób serca i płuc. Przeprowadzone badania wykazały, że dieta ma pozytywny wpływ na nadciśnienie tętnicze, może być stosowana przy cukrzycy i jest polecana przy otyłości.


Coraz częściej mówi się o tym, że między nadciśnieniem a depresją może istnieć związek. Choćby taki, że część leków może mieć skutki uboczne właśnie w postaci nasilenia stanów depresyjnych. Dlatego opłaca się dbać o prawidłowe ciśnienie i układ krążenia. A gdy jeszcze przy tym waga spada w dół, to czegóż chcieć więcej. Być może smaku starych, ulubionych przyzwyczajeń… W takiej sytuacji najlepiej sobie zadać pytanie: na czym mi zależy (na zdrowiu, odchudzaniu, czy męczącej frustracji związanej z trybem życia)?

warzywa i owoce diety DASH
Dieta DASH – samo zdrowie

DASH co mogę jeść?

Wchodzimy w kluczową dla większości odchudzających się kwestię, czyli produkty, które można jeść na tej diecie. Co ciekawe, wcale nie są zakazane w niej słodycze, mięso, frytki czy makaron, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Dieta DASH oscyluje wokół 2000 kcal dziennie, może być to mniej1500 kcal w przypadku kobiet bądź 2500 kcal czy nawet 3000 kcal dla mężczyzn. Kaloryczność zależy od trybu życia i wieku.


Produkty wskazane

Co mogę jeść w DASH? Kluczowe w diecie są produkty jak najmniej przetworzone. Najlepiej naturalne, z których przygotujesz posiłek w domu. Dieta oparta jest na:
• warzywach,
• owocach,
• chudym mięsie,
• rybach,
• produktach pełnoziarnistych (konieczna zamiana białego makaronu, ryżu i pieczywa na brązowe),
• niskotłuszczowym nabiale (mleko 0,5%),
• nasionach warzyw strączkowych (np. soczewica, fasola i soja),
• orzechach (mogą być nasze rodzime włoskie) i pestki dyni.


Na koniec pozostaje kwestia tłuszczu, w DASH należy wyłączyć z diety tłuszcze zwierzęce, a włączyć roślinne. Zamiast masła margaryna, a jak majonez to niskotłuszczowy. Bogactwem wartościowych tłuszczy są też awokado i oliwa z oliwek.

Jak ułożyć dzienny jadłospis DASH?


Zasady są proste. Produkt naturalny, nieprzetworzony. Dobrej jakości warzywa i owoce oraz pozostałe produkty. Warzywa i owoce powinny się pojawić w czterech posiłkach, tych pierwszych powinno się zjadać więcej niż drugich. Jedna porcja warzyw bądź owoców obejmuje 100 g produktu. Z owoców można zrobić sok, szejk, wykorzystać je do sorbetu. Zarówno warzywa jak i owoce mogą stanowić przekąskę. Pozostałe produkty:

Produkt

 • Zbożowe (chleb, makaron, kasza)
 • Chude mięso (w tym ryby)
 • Niskotłuszczowy nabiał
 • Tłuszcz
 • Orzechy
 • Słodycze

Ilość

 • Do 8 porcji dziennie
 • Do 2 porcji dziennie
 • Do 2 porcji dziennie
 • Do 3 porcji dziennie
 • Do 5 razy tygodniowo
 • Do 5 razy tygodniowo

Porcja to: 100 g mięsa, 1 kromka chleba, szklanka mleka, pół szklanki ryżu ugotowanego (bądź kaszy), a w przypadku tłuszczu typu olej jedna łyżeczka.
Ważnym elementem diety DASH jest woda. Każdego dnia powinno się wypić niemniej niż 1,5 litra.

Muszę też dodać, że woda to najlepszy, naturalny spalacz tłuszczu!

liczenie kalorii przy diecie

Produkty zakazane

Co mogę jeść w DASH to jedno, ale pozostaje jeszcze to, czego unikać! Lista w sumie nie jest długa:
• czerwone mięso,
• fast foody,
• przetworzone produkty, typu dania gotowe,
• produkty zawierające dużo soli,
• kofeina,
• alkohol,
• słodzone napoje
• produkty zawierające utwardzone tłuszcze trans, konserwanty, barwniki.

DASH to dieta mająca na celu odchudzanie i regulację ciśnienia krwi, dlatego należy ograniczyć spożycie soli. Powinno być jej mniej niż 2000 mg dziennie, czyli mniej niż płaska łyżeczka. Dlatego niektóre produkty należy wyłączyć z diety bądź ograniczyć ich spożycie. Dużo soli jest w rożnych wędlinach, typu salami. Poza tym w: parówkach, w serach, sokach warzywnych, gotowych sosach, rybach wędzonych, warzywach w puszkach.

Trzy proste zasady na czym polega DASH?

Cudownie by było, gdyby istniał spalacz tłuszczu, który robi całą robotę i sylwetka nabiera kształtu, a człowiek bez zmiany nawyków zbiera komplementy. Jednak w przypadku ciała nic samo się nie dzieje. Dlatego konieczna jest zmiana nawyków i myślenia o jedzeniu. Zasady DASH są proste.


Po pierwsze, dieta DASH oparta jest na zdrowych produktach, które przekładają się na utratę wagi i dobre ogólne samopoczucie. W tej diecie stawiasz na samodzielne przygotowanie posiłków, nie kupujesz gotowców.


Po drugie, DASH bazuje na dostarczaniu przede wszystkim białka i błonnika. Dzięki temu dłużej odczuwasz sytość i rzadziej sięgasz po przekąski.


Po trzecie, można jeść praktycznie wszystko, ale przygotowane w inny sposób bądź z innych produktów. Słodycze domowej roboty, ciastka, lody, ciasta i inne słodkie przekąski możesz przygotować w wersji mniej kalorycznej i zdrowszej. Frytki, hamburgera też można zrobić inaczej, ale równie smacznie.


Po jakim czasie widoczne są efekty?


Dieta DASH przynosi pozytywne korzyści dla zdrowia. Nie jest to typowa dieta na odchudzanie, ale stosując się do jej zasad i dostosowując dzienną liczbę kalorii do trybu życia oraz wieku, prowadzi do utraty kilogramów. Jest to dieta, która dobrze sprawdza się zarówno przy otyłości, jak i przy chęci utraty kilku kilogramów.


Pierwsze efekty stosowania diety DASH są widoczne już po około dwóch tygodniach. Na tej diecie stracisz od 0,5 kg do 1 kg na tydzień. Spadek wagi jest powolny, być może przyda się spalacz tłuszczu dla szybszych efektów, ale warto pamiętać, że w odchudzaniu najważniejsze jest zdrowie i osiągnięcie trwały efektów. Szybki spadek masy ciała może się negatywnie odbić na zdrowiu i skończyć szybkim powrotem do starych przyzwyczajeń.

efekty diety dash

Komu polecana jest Dieta DASH?

Powstała z myślą o obniżeniu ciśnienia tętniczego, dlatego jest dobrym wyborem, gdy Twoje ciśnienie nie jest w normie i masz to zdiagnozowane bądź coraz częściej jest powyżej wyznaczonych granic. DASH to również sposób na odchudzanie się bez głodu. Dieta jest bardzo elastyczna, o czym już wiesz po przeczytaniu na czym polega dieta DASH. Możesz dostosować liczbę kalorii do trybu życia, jeść ulubione warzywa, owoce i potrawy. Dieta jest polecana do walki z nadwagą i otyłością oraz osobom, które nie są aktywne fizycznie.


DASH to również zdrowie na talerzu dla palaczy. Może to będzie ta mała iskra, która rozpali płomień zmian. Dietę można wprowadzić do codzienności całej rodziny. Jest bogata w witaminy i minerały. A dzięki temu, że jest niewiele wykluczeń, to stworzysz zróżnicowany jadłospis. DASH jest obok diety śródziemnomorskiej i MIND uznawana za dietę, która może spowalniać procesy starzenia, dzięki dostarczaniu witamin i przeciwutleniaczy. Dlatego, jeśli chcesz wydłużyć młodość, to ta dieta jest dobrym wyborem!

Przeczytaj także...

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.