Co to jest serum i czy warto wydać na nie pieniądze?
Minimalizacja zmarszczek, mniej widoczne przebarwienia skóry, a nawet gładkość bez użycia peelingu- takimi korzyściami kuszą producenci różnych rodzajów serum. W ostatnich latach popularność serum bardzo wzrosła, a wraz z nią szereg pytań i wątpliwości. Czy każde serum działa nawilżająco? Czy mając tłustą skórę wystarczy po oczyszczaniu i tonizowaniu nałożyć tylko serum? Czy w ogóle zrezygnować z kremu nawilżającego? Pytania rodzi też częstotliwość stosowania tego typu kosmetyków oraz w jakiej kolejności: czy najpierw krem, a potem serum, a może na odwrót?
Swoją drogą kosmetyki typu serum wcale nie kosztują mało, oczywiście mowa o wysokiej jakości kosmetykach, które mają dobre bądź bardzo dobre opinie wśród użytkowniczek. Dlatego dziś pod lupą sera i pytanie: warto czy nie warto?
Z tego tekstu dowiesz się:
- Co to jest serum?
- Czy serum zastępuje krem nawilżający?
- Jak wybrać serum- które składniki serum pomagają w poszczególnych problemach skórnych?
- Korzyści ze stosowania serum- kiedy warto włączyć je do codziennej pielęgnacji?
- Jak stosować serum?
Zanim przejdziemy do serum, to być może zainteresuje Cie nowy produkt na odchudzanie- Ketomorin, naszą opinię o nim znajdziesz tutaj.
Co to jest serum?
Serum to kosmetyk o lekkiej formule, którego wystarczy dosłownie od jednej do kilku kropel, by nałożyć go na twarz oraz szyję podczas codziennej pielęgnacji. Z pewnością zastanawiasz się, czym się różni od popularnego kremu i po co włączać kolejny kosmetyk? Serum nie jest kremem, choć może mieć postać kremową, ale też żelową, wodną, olejową.
To, co odróżnia serum od kremu, to wyższe stężenie składników aktywnych, takich jak kwas hialuronowy, witamina C, witamina E, kwas glikolowy. Serum tworzą mniejsze cząsteczki niż zawarte są w kremie, przenikając do głębszych warstw skóry, zapewniając jej większe odżywienie, nawilżenie bądź odwracając proces starzenia się skóry. Jednym słowem serum jest mocniejsze.
Pozostawia skórę z delikatną powłoką, przygotowaną do nałożenia kremu. Duże stężenie składników aktywnych sprzyja wsparciu skóry w walce z różnymi problemami:
- oznakami zmęczonej, szarej skóry,
- trądzikiem,
- przebarwieniami,
- rozszerzonymi porami,
- zmarszczkami wokół oczu, na czole,
- skórą suchą, szorstką, łuszczącą się.
Serum może być przeznaczone do twarzy bądź do stosowania punktowego, na przebarwienia, na zmarszczki czy też na trądzik.
Zamów spalacz tłuszczu Fat Remover
- wspiera metabolizm
- dodaje energii
- naturalny skład
- tłumi apetyt
Czy serum zastępuje krem nawilżający?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, zależy od składu kremu. Jedne sera są bardziej nawilżające od innych, natomiast bez względu na skład, konieczne jest użycie kremu nawilżającego. Krem wzmacnia działanie serum oraz składników aktywnych zawartych w serum, dlatego optymalnym jest połączenie serum plus krem nawilżający.
Nawet, jeśli Twoja skóra jest tłusta, nie rezygnuj z użycia kremu. Serum jest kosmetykiem odżywczym, regenerującym, naprawczym, ale nie zastępuje kremu.
Jak wybrać serum- które składniki pozytywnie wpływają na poszczególne problemy skórne?
Stosowanie serum ma sens, gdy jest ono właściwie dobrane do potrzeb skóry i postawisz na dobry kosmetyk. Inne potrzeby ma skóra sucha, a inne trądzikowa, czy starzejąca się, dlatego przede wszystkim postaw na składniki, które faktycznie działają na problem.
Problem | Polecane składniki |
Skóra sucha | Woda termalna, niacyniamid, gliceryna, skwalan, witamina E, kwas hialuronowy. |
Skóra wrażliwa | Probiotyki, prebiotyki, gliceryna, olej z bawełny, alantoina, fosfolipidy. |
Zmarszczki | Kolagen morski, silanol, retinol, kwas hialuronowy, witamina E, witamina C, kwas ferulowy, peptydy miedziowe. |
Skóra zaczerwieniona | Witamina B5, ekstrakt z czerwonych alg koralowych, arnika górska, niacyniamid. |
Trądzik (blizny) | Resweratrol, kwas szikimowy, kwas jabłkowy, pantenol, bakuchiol, śluz ślimaka, cynk. |
Przebarwienia | Kwas salicylowy, niacyniamid, kwas mlekowy, kwas azelainowy, witamina C, lukrecja, dzika róża, ekstrakt z neroli. |
Rozszerzone pory | Kwas galusowy, kwas salicylowy, woda ryżowa, cynk, olej babassu. |
Korzyści ze stosowania serum- kiedy warto włączyć je do codziennej pielęgnacji?
Stosowanie serum przynosi wiele korzyści. Z pewnością zastawiasz się czy faktycznie zmieni stan skóry? Jeśli postawisz na dobry kosmetyk i regularność, to efekty pielęgnacji są widoczne po kilku dniach bądź tygodniach. Wysokiej klasy kosmetyki najczęściej są przebadane klinicznie i oceniane przez niezależnych użytkowników. Dlatego można spodziewać się dobrych efektów. Jakie konkretnie korzyści płyną ze stosowania serum?
Wyrównuje szanse w walce z czasem
Już po 25. roku życia skóra zaczyna tracić jędrność i rozpoczyna się proces, gdy wolne rodniki zaczynają działać. U niektórych jest to jeszcze szybciej, a inni mają to szczęście, że starzeją się później. Serum może opóźniać proces starzenia i minimalizować zmarszczki. Warto stosować również na szyję. Po 35. roku życia przydatne jest serum pod oczy.
Gładka skóra bez peelingów
Martwy naskórek i gładkość osiągniesz stosując serum z mocznikiem, kwasem jabłkowym, mlekowym. Regularne stosowanie serum poprawia strukturę skóry, jest gładsza, odpowiednio nawilżona, a przy tym nie musisz stosować peelingu.
Optymalnie w punkt
Korzyścią ze stosowania serum jest uderzenie w problem skórny. Jeśli masz trądzik bądź problem z rozszerzonymi porami albo z przebarwieniami, to serum jest mocnym wsparciem w codziennej pielęgnacji. Dzięki dużemu stężeniu składników, które docierają w głębokie warstwy skóry, jest dobrym kosmetykiem do często nierównej walki z niedoskonałościami.
Zmęczona skóra w lepszej formie
Nawet jeśli Ty jesteś zmęczona, to skóra wcale nie musi źle wyglądać, być szara i matowa. Skuteczne serum działa naprawczo i regenerująco, tym samym można mieć ładną cerę, bez względu na to, czy noc była przespana, czy nie.
Jak stosować serum?
Zgodnie z zaleceniami producenta- to podstawa. Część kosmetyków używa się rano i wieczorem, a inne np. tylko wieczorem. Część można używać cały czas, inne przez pewien okres, a następnie konieczna jest przerwa. Ze względu na wyższe stężenie składników aktywnych, poleca się je przetestować i pomału wprowadzać do codzienności, obserwując jak skóra na nie reaguje.
Serum nakłada się po oczyszczeniu skóry i przywróceniu jej właściwego ph. Po tym etapie delikatnie wklep kosmetyk, ma on lekką formułę i szybko się wchłania. Kolejne kroki to już codzienna, standardowa rutyna.
Czy warto wydać pieniądze na dobre serum? Opłaca się przetestować serum, być może zagości w Twojej łazience na stałe.