Probiotyki wspomagają leczenie zaburzeń lękowych idepresji. Które szczepy są najbardziej korzystne dla mózgu?

Do niedawna postrzegało się zależność stres równa się problemy jelitowe w jedną stronę. Dziś już wiemy, że w drugą stronę, ale pozytywnie, również można działać. Probiotyki, a dokładnie psychobiotyki poprawiają samopoczucie u osób cierpiących ne depresję, zaburzenia lękowe oraz poprawiają nastrój u osób zdrowych. Z najnowszych badań wynika, że… Read More
Probiotyki wspomagają leczenie zaburzeń lękowych idepresji. Które szczepy są najbardziej korzystne dla mózgu?

Do niedawna postrzegało się zależność stres równa się problemy jelitowe w jedną stronę. Dziś już wiemy, że w drugą stronę, ale pozytywnie, również można działać. Probiotyki, a dokładnie psychobiotyki poprawiają samopoczucie u osób cierpiących ne depresję, zaburzenia lękowe oraz poprawiają nastrój u osób zdrowych.

Z najnowszych badań wynika, że mikrobiom ma pośredni bądź bezpośredni wpływ na układ nerwowy. Jednak nie wszystkie probiotyki na jelita wpływają na poprawę samopoczucia. Badania wskazują na kilka szczepów, a probiotyki na depresję nazywa się psychobiotykami. Tak w dużym uproszczeniu, bo psychobiotyki mają znacznie szerszą definicję.

Jeśli chcesz poprawić swoje samopoczucie, stosując psychobiotyki naturalne bądź te z apteki, zapraszam do lektury.
Z tego tekstu dowiesz się:

 • Psychobiotyki co to są?
 • Dlaczego IBS z depresją, nerwicą często idzie w parze?
 • Jak działają probiotyki na depresję?
 • Które szczepy żywych bakterii oddziałują na układ nerwowy?
 • Jaki probiotyk na depresję?


O zdrowie jelit opłaca się dbać. Jeśli nie masz czasu, to być może dieta pudełkowa (od sprawdzonego dostawcy!) jest dobrą opcją. Sprawdź ile kosztuje dieta pudełkowa i jakie są jej rodzaje.

Tabletki, kapsułki, psychobiotyki

Psychobiotyki co to są?

Z pewnością zastanawiasz się czym różnią się probiotyki od psychobiotyków, a przecież są jeszcze
prebiotyki. Dlatego na początek kilka definicji!

Probiotykiżywe mikroorganizmy
pozytywnie wpływają na organizm, gdy podawane są w odpowiedniej dawce
stosowane w trakcie antybiotykoterapii i zalecane po niej
przywracają równowagę mikrobiomu
potocznie tzw. dobre bakterie
Prebiotykisubstancje odżywcze dla flory jelitowej
stanowią pożywkę dla dobrych bakterii
pozytywnie wpływają na rozwój mikroflory jelitowej
Psychobiotykżywe bakterie,
oddziaływają na ośrodkowy układ nerwowy, przez oś jelitowo-mózgową
obniżają kortyzol
łagodzą stany zapalne
zmniejszają liczbę patogenów
Opis i definicja psychobiotyków, prebiotyków i probiotyków

Nazwę psychobiotyki wprowadził psychiatra Ted Dinan i John F. Cryan, który jest neurobiologiem. Jelito jest ściśle połączone z układem nerwowym, to co się dzieje w głowie, ma przełożenie na jelita. Obecnie już wiemy, że ścieżka wpływu jest dwukierunkowa i jelita, chyba do tej pory niedoceniane w tym obszarze, mogą poprawić stan osoby z depresją bądź zaburzeniem lękowym.

Skuteczność psychobiotyków wynika z ich pozytywnego wpływu na oś mikrobiota- jelito- mózg. Coraz więcej jest badań potwierdzających ich skuteczność i tłumaczących, skąd taki efekt.

Dlaczego IBS z depresją, nerwicą często idzie w parze?

Zespół jelita drażliwego, w skrócie IBS bądź po prostu jelito drażliwe, to szereg dolegliwości, które mogą mieć przewlekły charakter. U części osób są na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, prace, wykonywanie codziennych obowiązków domowych, wyjście z psem na spacer.


Główne objawy to: ból brzucha, biegunka (bądź zaparcia, bądź naprzemiennie). Poza tym mogą występować inne objawy, jak nudności, bóle głowy, lęk i stany depresyjne. Jedną z przyczyn IBS są stany depresyjne, zaburzenia lękowe i przewlekły stres.


Probiotyki na jelita to jeden z aspektów leczenia IBS. Kolejne to właściwa dieta oraz znalezienie przyczyny jelita drażliwego. Nie od dziś wiadomo, że to co myślimy, przeżywamy, czujemy ma wpływ na jelita. Relacja mózg- jelita jest bardzo mocna, a sama choroba, choć nie należy do ciężkich, bardzo komplikuje życie.

Smutny człowiek, depresja

Jak działają probiotyki na depresję?

Probiotyki na nerwicę i depresję są polecane nie od dziś. Bo gdy jelita są spokojne i możesz cieszyć się z jedzenia smacznych posiłków, bez cierpienia po nich, to odczuwasz komfort, a nie dyskomfort. Co ciekawe układ nerwowy znajduje się również w jelitach. I tak jak lęki, stany depresyjne wywołują dyskomfort w jelitach, tak psychobiotyki- bakterie na stres mogą poprawić samopoczucie.


Dobre bakterie mają wpływ na oś podwzgórze-przysadka mózgowa, co w efekcie obniża stres i zmniejsza stany zapalne w jelitach. Stres powoduje również podniesienie poziomu kortyzolu, który osłabia florę bakteryjną. Psychobiotyki bez recepty nie tylko przywracają równowagę flory jelitowej, ale też pozytywnie wpływają na jelitowy układ nerwowy i ośrodkowy układ nerwowy.


Mikroorganizmy zamieszkujące nasze jelita, te dobre i te złe, bezpośrednio bądź pośrednio uczestniczą we wszystkich połączeniach mózg-jelito. Zatem jeśli zadbasz o swoją mikroflorę, jest szansa na poprawę samopoczucia.

Które szczepy żywych bakterii oddziałują na układ nerwowy?

Z badań wynika, że suplementacja probiotykami pozytywnie wpływa na stany depresyjne. Zadając sobie pytanie, co łagodzi depresję? Są to oczywiście farmakologia, terapia i dziś można też wspierać się psychobiotykami. Depresję, zaburzenia lękowe należy leczyć, one same nie ‘przejdą’.

Gdy bardzo boli Cię gardło, idziesz do lekarza. Gdy chrapiesz, kupujesz tabletki na chrapanie. Dlatego, gdy cierpi duch, również konieczna jest interwencja. Probiotyki na nerwicę, czyli psychobiotyki oprócz pozytywnego oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy mają jeszcze jedną dużą zaletę.

Buteleczki z probiotykami

Z badań wynika, że nie powodują poważnych skutków ubocznych. W większości analizowanych przez National Center for Biotechnology Information grupach badanych, nie wystąpiły żadne skutki uboczne. U nielicznych badanych wystąpiły łagodne skutki uboczne, które przemijały.


Z badań wynika, że przyjmowanie szczególnie dwóch szczepów bakterii jest korzystne z punktu psychiki.
Są to:

 • Lactobacillus helveticus Rosell – 52,
 • Bifidobacterium longum Rosell – 175.

Wskazane szczepy bakterii pomagają w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych oraz pozytywnie wpływająna niwelowanie stresu. Skuteczność wynika z obniżenia poziomu kortyzolu, zmniejszaniu stanów zapalnych i patogennych bakterii.


Inne szczepy bakterii zaliczane do psychobiotyków to:

 • Bifidobacterium infantis,
 • Lactobacillus rhamnosus,
 • Lactobacillus acidophillus,
 • Lactobacillus plantarum,
 • Lactobacillus gasseri,
 • Streptococcus thermophilus.

Psychobiotyki naturalne

Jednym z rodzajów probiotyków są psychobiotyki naturalne zawarte w pożywieniu. Są to pokarmy, które wykazują właściwości probiotyczne. Warto wiedzieć, że rodzajem diety, która łagodzi stany zapalne jest śródziemnomorska, dostarcza ona też wartościowych treści dla wzrostu pozytywnych bakterii i hamuje namnażanie patogenów.

Lista naturalnych psychobiotyków jest długa, są na niej między innymi:

 • białe mięso,
 • ryby,
 • owoce, szczególnie jagodowe,
 • warzywa, np. szparagi, cebula,
 • produkty bogate w błonnik,
 • naturalne jogurty, kefiry,
 • kiszonki,
 • przyprawy, np. cynamon, imbir.

Właściwa dieta jest podstawą dobrego funkcjonowania i nieocenionym wsparciem w leczeniu zaburzeń lękowych, depresji.

Jaki probiotyk na depresję?

To jedno z pytań, które coraz częściej jest wpisywane w wyszukiwarkę. Producenci ułatwiają sprawę, oferując gotowe tabletki w opakowania z napisem psychobiotyk. W aptekach kupisz probiotyki na stres, na przemęczenie, psychobiotyki na depresję, na dobry nastrój.


Przy wyborze przede wszystkim liczy się skład, czyli jakie szczepy w sobie zawiera. Czy są to bakterie, które mają naukowo potwierdzony wpływ na kondycję psychiczną.

Z pewnością zastanawiasz się, jaka jest cena psychobiotyków? Najtańsze kupisz już za około 20 – 25 zł i zawierają one wskazane wcześniej szczepy bakterii, które pozytywnie oddziałują na samopoczucie.


Depresji, zaburzeń lękowych oraz innych zaburzeń natury psychicznej nie wyleczysz psychobiotykami. Są one wsparciem dla terapii i farmakologii, jednak w pojedynkę nie zdziałają cudów. Jeśli bierzesz leki, to skonsultuj z lekarzem włączenie psychobiotyków.

Przeczytaj także...

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.