Superfoods lista produktów, które są uznawane zanajzdrowsze. Co warto o nich wiedzieć?

Superfoods, superżywność, superowoc, superziarno, superwarzywo- czy to wszystko nie jest jednak tylko superfascination albo superhype, albo supertop? W kręgach medycznych, w branżach pokrewnych, wśród ekspertów nie jest używane określenie superfoods w odniesieniu do jakiejkolwiek żywności. Superżywność nie doczekała się także jeszcze definicji, wprowadzonej przez organy na najważniejszych światowych rynkach. Za… Read More
Superfoods lista produktów, które są uznawane zanajzdrowsze. Co warto o nich wiedzieć?

Superfoods, superżywność, superowoc, superziarno, superwarzywo- czy to wszystko nie jest jednak tylko superfascination albo superhype, albo supertop? W kręgach medycznych, w branżach pokrewnych, wśród ekspertów nie jest używane określenie superfoods w odniesieniu do jakiejkolwiek żywności. Superżywność nie doczekała się także jeszcze definicji, wprowadzonej przez organy na najważniejszych światowych rynkach. Za to superfoods jest sposobem na supersprzedaż, bo produkt z etykietami w dużym skrócie wkładając je do worka: zdrowe, nieprzetworzone, zalicza wyższe słupki sprzedaży. Zatem pora przyjrzeć się, czym jest superfood?
Z tego artykułu dowiesz się:

Jako człowiek, który lubi dobrze zjeść, ale też dobrze wyglądać, polecam Ci moje smaczne przepisy na grilla: https://4vit.pl/2023/zdrowe-smaczne-dania-z-grilla/.

Superfood co to?

Czy zastanawiałeś się kiedyś czym tak naprawdę jest superżywność? Czy ma realny wpływ na zdrowie? Dlaczego jedne owoce, czy starożytne ziarna są tak pożądane obecnie w diecie? A inne spychane na pobocze? Zacznijmy więc od faktów na temat super jedzenia. Nie ma definicji superżywności. Nie ma regulacji dotyczących tego, co dokładnie zalicza się do tej kategorii. Na próżno szukać superfood co to jest w Europejskim Urzędzie ds. bezpieczeństwa Żywności. Superżywności nie definiuje też Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Zatem, co to jest superżywność?

Spoglądając do marketingu, czyli zupełnie innej branży, można już nieco więcej znaleźć na jej temat. Żywność, którą wypromuje się jako superfoods, postrzegana jest jako źródło
cennych wartości odżywczych, witamin, mikroelementów i innych składników odżywczych. Superfoods ma nie tylko dostarczać wartości odżywczych, ale też zapobiegać różnym chorobom. Pod czym niekoniecznie podpisują się lekarze, dietetycy czy inni eksperci z branży medycznej.

Kto zapoczątkował superżywność?

Początków wcale nie szuka się w starożytnych, zdrowych ciałach Greków i innych narodów, lecz znów w marketingu. Jedne źródła mówią o bananach, które były na początku ubiegłego wieku promowane przez jedną z firm jako superżywność, odżywcze, wychodzące na zdrowie i świetne również dla dzieci. Oczywiście chodziło o import.

Inne źródła wskazują, że początku superfoods można się doszukiwać w muffinkach. Bo o nich w kontekście superfoods napisała kanadyjska gazeta w okolicach połowy ubiegłego wieku. Myślę, że wiele osób, które lubią słodycze chciałoby nadal widzieć muffinki wśród superżywności.

Wychodzi na to, że nie zaczęło się od zależności: spożycie produktu = lepsze zdrowie, a od nazwy super produkt = super sprzedaż. Jak to wygląda dziś? Cóż, jest moda na superfoods. Badania prowadzone w USA potwierdzają, że ludzie chętniej sięgają do portfela i kupują produkty wypromowane pod tą nazwą.

Superfood lista

Oczywiście chyba nie da się wypromować czegoś, co nie ma wartości odżywczych, bo przekręt prawdopodobnie szybko by wyszedł, dlatego warto poznać najzdrowsze superfood. Jednak mając na względzie, że nie zrobią one całej roboty w diecie, czyli nie zaspokoją wszystkich potrzeb organizmu.

10 superfoods

Polskie superfoods

Czyli cudze chwalicie, a swego nie znacie. Nasz rodzinny rynek jest równie bogaty w naturalne, cenne we właściwości odżywcze produkty. Mało tego wcale nie trzeba mieć wielkiego worka pieniędzy, by kupować polską superżywność.

Produkty, które są określane mianem polskie superfoods to:

Z pewnością jeszcze wielu świetnych pod względem odżywczym polskich produktów na tej liście brakuje, owoców i warzyw, po które warto sięgać. Polskie, często dużo tańsze niż zagraniczne i tropikalne owoce, warzywa i nasiona, są również cennym źródłem witamin i mikroelementów.

Fakty i mity na temat superżywności

Być może poczujesz rozczarowanie, ale superfoods nie leczą i nie są odpowiedzią na problemy zdrowotne. Mało tego organizacje zajmujące się zdrowiem publicznym zdemaskowały już niektórych sprzedawców umieszczających oświadczenia o pozytywnym wpływie na zdrowie na produktach, które nie miały podstaw w badaniach.

Wypromowanie produktu pod banderą superfoods wpływa na zainteresowanie i tym samym na sprzedaż. Jest to jeden ze sposobów na wprowadzanie na rynek nowych tropikalnych owoców czy nasion.

Ludzie mają świadomość tego, że przemysł spożywczy już dawno odszedł w kierunku mocno przetworzonych, gotowych i smacznych produktów. Dlatego obecnie obserwujemy zainteresowanie zdrowymi, naturalnymi, nieprzetworzonymi produktami. W końcu tak żywili się nasi przodkowie. Stąd też duże zainteresowanie produktami z etykietą najzdrowsze superfoods.

Zbilansowana dieta to podstawa

Przerzucenie się na superżywność skutkuje brakiem innych wartości odżywczych, które pochodzą od niespożywanych produktów. Dieta powinna być urozmaicona, wzbogacona żywnością, która ma dobry pod względem odżywczym skład. Natomiast nie może się opierać wyłącznie na niej.

Superfoods jest w modzie. Warto włączać zdrowe produkty do diety, ale jeszcze lepiej sprawdzić, czy faktycznie są jakieś badania potwierdzające korzyści z jedzenia konkretnego produktu.

Prosty przepis na zdrowie: jeść wszystko, jak najmniej przetworzone, urozmaicone, od sprawdzonych dostawców. Bo w przypadku jedzenia jakość jest bardzo ważna.

Przeczytaj także...

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.