Jak zadbać o włosy po zimie? Skuteczna regeneracja w domowym zaciszu!

Mróz, wiatr, czapka, szalik, klimatyzacja i smog mają niemały wpływ na włosy. Po zrzuceniu czapki okazuje się, że najchętniej wiele kobiet założyłoby ją z powrotem. Włosy są matowe, daleko im do blasku płynącego z reklam. Poza tym gdy za oknem przestaje padać śnieg, coś białego zaczyna sypać się z włosów-… Read More
Jak zadbać o włosy po zimie? Skuteczna regeneracja w domowym zaciszu!

Mróz, wiatr, czapka, szalik, klimatyzacja i smog mają niemały wpływ na włosy. Po zrzuceniu czapki okazuje się, że najchętniej wiele kobiet założyłoby ją z powrotem. Włosy są matowe, daleko im do blasku płynącego z reklam. Poza tym gdy za oknem przestaje padać śnieg, coś białego zaczyna sypać się z włosów- tak to łupież i całkiem realna opcja po zimie. Mało tego, gdy promieni słonecznych jest coraz więcej, to na głowie zostaje coraz mniej- wypadające włosy- to kolejny problem, z którym borykają się kobiety po mroźnym okresie. Niestety często włosy po zimie wypadają, końcówki są rozdwojone, chętnie się puszą, elektryzują i denerwują każdą kobietę!


Drogeryjne półki uginają się od kolorowych propozycji, od zwykłych szamponów obiecujących regenerację, po drogie, potwierdzone badaniami tubki z kosmetykiem. Co wybrać? Mam kilka skutecznych sposobów na regenerację włosów po zimie. Z tego tekstu dowiesz się:

• Suche (albo tłuste) włosy po zimie- kosmetyki, które działają cuda.
• Jak pielęgnować włosy po zimie- kilka nawyków, które warto wprowadzić w życie.
• Płukanki na przetłuszczające się włosy po zimie.
• Domowe maseczki do włosów suchych.
• Serum a olejek do włosów.
• Dieta na włosy wypadające i bez życia.

Jeśli Twój partner ma oznaki łysienia, koniecznie przeczytaj też o suplemencie, który ma dobre opinie – Folisin.

Zaczerpnij witalności z natury

Zachłyśnięci kolorowymi produktami, które potrafią zdziałać cuda już po jednym myciu, często sięgamy właśnie po takie produkty. Wiele szamponów już po pierwszym umyciu wygładza, dodaje blasku, usuwa problem elektryzowania włosów i puszenia. Co mają w składzie? Jak finalnie będą wyglądać włosy za kilka tygodni?
Na dłuższą metę problem zarówno włosów suchych jak i przetłuszczających się po zimie, rozwiązują szampony i odżywki na bazie składników roślinnych, czyli naturalne. Wcale nie są one droższe od innych szamponów, co oczywiście zależy od producenta i marki. Natomiast szampon na bazie naturalnych składników kupisz też za kilkanaście złotych. Jeśli chcesz ratować włosy po zimie, szampon nie powinien zawierać:

• SSL i SLES- mogą być przyczyną wypadania włosów, łamliwości, podrażnienia skóry, w efekcie łupieżu (pogłębiają problem, nie ratują włosów po zimie),
• niektórych alkoholi (benzyl, isopropyl, denat, ethanol) – zamiast nawilżać, mogą wysuszać,
• silikonów- nie służą włosom po zimie, zniszczonym i łamliwym, faktem jest, że działają szybko, ale to krótkotrwały efekt.


Naturalne szampony i odżywki są bezpieczniejsze od pozostałych. Działają na włosy i skórę głowy delikatnie.

Zdrowe włosy

Włosy przetłuszczające się, suche, normalne bez blasku- jaki szampon?

Pierwszym krokiem do regeneracji włosów po zimie jest określenie ich potrzeb. W tym celu sprawdź ich porowatość, czyli stan zdrowia. Wykonaj prosty test: wyrwij jeden włos i umieść go w szklance z wodą do połowy. Jeśli po kilku minutach włos opadnie na dno, oznacza to, że włosy potrzebują pilnej reanimacji. Łuski są mocno odchylone, a włos podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Gdy włos opadł częściowo, to włosy cechuje średnia porowatość, konieczne jest nawilżenie i regeneracja. Jeśli włos utrzymuje się na powierzchni, to włosy mają domknięte łuski- są zdrowe, wystarczy, że dodasz im blasku.


Szampon do włosów przetłuszczających się.

Przede wszystkim powinien być lekki, nie może być obciążający. Koniecznie odświeżający i delikatny dla skóry głowy- chodzi o to by nie
produkowała tyle sebum. Szampon powinien pozytywnie wpływać na pracę gruczołów łojowych. Kilka propozycji: szampony oparte na mięcie, zielonej bądź białej herbacie, łopianie, krwawniku, pokrzywie, bazylii. Szampon powinien mieć również składniki nawilżające. Przetłuszczające się włosy też wymagają nawilżenia!


• Szampon do włosów suchych.

Powinien nawilżać, odżywiać, nadawać blask, zapobiegać puszeniu się włosów. W składzie powinny być substancje nawilżające, jak: miód, olejki, masło shea, bawełna, gliceryna, kiełki pszenicy. Dobrze, jeśli skład szamponu uzupełniają witaminy i minerały.


• Szampon do włosów normalnych bez blasku.

Możesz zastosować kosmetyki nawilżające jak powyżej, na bazie składników, które odżywiają i dodają blasku.

Efekt szamponu koniecznie wzmocnij odżywką i maską do włosów. Odżywkę na włosy suche i wymagające regeneracji nakładaj od góry na dół (same włosy, nie skórę). Jeśli masz włosy przetłuszczające się, to od połowy ucha do końcówek. By składniki aktywne optymalnie działały na każdej długości włosa, rozczesz je po nałożeniu odżywki. Maskę odżywczą, bez względu na rodzaj włosów, włącz do pielęgnacji raz w tygodniu. Przy włosach suchych możesz potrzymać ją na głowie do pół godziny.

Dobre nawyki dla włosów

To jak obchodzisz się ze swoimi włosami każdego dnia, ma wpływ na ich kondycję. Dlatego spróbuj wprowadzić w życie kilka nowych nawyków.


• Włosy nie lubią gorącej wody! Zamiast blasku, stają się matowe. Włosom nie służy też zimna woda. Za to bardzo lubią letnią wodę.


• Nie lubią szarpania ze szczotką. Co często jest wynikiem błędnego szczotkowania. Włosy rozczesuj zaczynając od końcówek.


• Lubią być traktowane z delikatnością. Nie wcieraj mocno szamponu, nie pocieraj mocno skóry głowy ani włosów. Podobnie z wycieraniem ich ręcznikiem. Dobrym pomysłem jest tzw. turban.


• Wysoka temperatura suszenia nie wpływa dobrze na kondycję włosów. Codzienny pośpiech sprawia, że wiele kobiet włącza suszarkę na wysoką temperaturę, co niestety nie wychodzi im na dobre. Dlatego zacznij suszyć je chłodnym powietrzem, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.


• Do kąpieli wolą iść rozczesane. Składniki aktywne szamponu jak i odżywki lepiej przenikają, gdy włosy nie są poplątane.


• Podcinanie im służy. Koniecznie podetnij włosy po zimie i zadbaj o to co 1,5 miesiąca.

Domowe płukanki na przetłuszczające się włosy po zimie

Przy włosach przetłuszczających się sprawdzi się płukanka z pokrzywy. Zaparz 1 łyżkę suszu (albo dwie torebki, albo jedną gałązkę) w szklance 250 ml. Poczekaj aż ostygnie. Po umyciu włosów w szamponie i po zastosowaniu odżywki, użyj płukanki z pokrzywy. Inną opcją jest wcierka z pokrzywy. Zagotuj 2 łyżeczki suszu pokrzywy w wodzie (około 0,5 l). Gotuj przez 20 minut. Poczekaj aż ostygnie. Wetrzyj w skórę głowy, spłucz po około 30 minutach. Podobną płukankę wykonasz z rozmarynu. Działa odświeżająco i łagodzi podrażnienia.

Domowe maseczki na suche i matowe włosy

Gdy Twoje włosy nie mają po zimie blasku, najlepsze składniki do maseczki znajdziesz w swojej kuchni: oliwa z oliwek, jogurt naturalny, miód. Możesz zrobić maseczkę z samego jogurtu. Ten prosty, naturalny produkt nawilża, pielęgnuje, dodaje blasku, regeneruje. Jak zrobić maseczkę? Połącz: 4 łyżki jogurtu naturalnego, łyżkę oliwy z oliwek, 1,5 łyżeczki miodu. Przy długich włosach zrób maseczkę z podwójnej ilości składników. Nałóż maseczkę na włosy i potrzymaj ją od 15 do 30 minut. Dobrze jest założyć czepek i zrobić turban. Następnie spłucz maseczkę i umyj włosy, używając delikatnego, naturalnego kosmetyku.

Olejek czy serum na włosy po zimie?

Olejki szybko i skutecznie nawilżają włosy. Można je stosować na włosach wilgotnych i suchych. Mają też atrakcyjną cenę. Najtańsze kosztują kilka złotych. Do wyboru są różne olejki, w zależności od porowatości włosów i przeznaczenia. W ofercie są olejki wygładzające, odbudowujące, regenerujące, odżywcze, do włosów zniszczonych. Najlepszym odżywieniem po zimie dla włosów suchych są olejki z jedwabiem bądź keratyną.


Serum to kolejne antidotum na przesuszone po zimie włosy. Różni się od odżywek, maseczek i innych kosmetyków, wysokim stężeniem składników aktywnych. W zależności od problemu, z jakim borykasz się po zimie, wybierz serum dla włosów wypadających, zniszczonych, matowych, łamliwych bądź cienkich i delikatnych. Serum to jeden z najbardziej skutecznych kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Co jeść, by włosy odzyskały blask?

Zdrowie płynie od środka. Jak schudnąć na wiosnę już pisałem (tutaj). Znajdziesz tam sporo cennych wskazówek dotyczących jadłospisu na wiosnę. Włosy o tej porze roku potrzebują białka, bo w 90% to z niego są zbudowane. Dlatego dieta powinna być bogata w chude mięso, ryby, nabiał, orzechy, rośliny strączkowe. Szczególne znaczenie dla zdrowych włosów mają witaminy, głównie z grupy B, witamina C, E. Oprócz wymienionych wyżej produktów, w diecie powinny być jajka, owoce i warzywa. Na zdrowie włosom wychodzi również jedzenie otrąb, grubych kasz, płatków zbożowych i owoców morza.

Zdrowa dieta dostarcza oprócz witamin, również odpowiednią ilość składników mineralnych. Dla włosów kluczowe są: cynk, żelazo, miedź. Dobre traktowanie swoich włosów, jak i całego ciała, zawsze popłaca. Czasem wystarczy zmienić kilka nawyków, by włosy odzyskały swój blask.

Przeczytaj także...

Dlaczego tyjemy na zimę?

07 grudnia 2023
Pyszne, kuszące zimowe rarytasy, rozgrzewające, kaloryczne posiłki i mniejsza aktywność fizyczna to tylko niektórzy winowajcy…

Czy pilates pomaga schudnąć?

23 stycznia 2024
Pilates bazuje na kombinacji około 50 prostych ćwiczeń (często pamiętanych z lekcji wychowania fizycznego). Według…
Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.