Jak używać scrubu do paznokci?

Wycinać, odsuwać czy nawilżać- co zrobić ze skórkami wokół paznokci? Głównie zastanawiają się nad tym kobiety, bo to one nakładają hybrydę bądź tradycyjny lakier, a popękana skórka zdecydowanie niszczy efekt błyszczących, zdrowych paznokci. Wokół skórek, swoją drogą tak niewielkiego obszaru na dłoniach, krąży wiele opinii. Co do jednego eksperci z… Read More
Jak używać scrubu do paznokci?

Wycinać, odsuwać czy nawilżać- co zrobić ze skórkami wokół paznokci? Głównie zastanawiają się nad tym kobiety, bo to one nakładają hybrydę bądź tradycyjny lakier, a popękana skórka zdecydowanie niszczy efekt błyszczących, zdrowych paznokci. Wokół skórek, swoją drogą tak niewielkiego obszaru na dłoniach, krąży wiele opinii. Co do jednego eksperci z branży beauty są zgodni, skórki spełniają istotną rolę w ochronie paznokcia i nie polecają wycinania ich, szczególnie domowymi nożyczkami. Za to w drogeriach dostępnych jest wiele kosmetyków do pielęgnacji skórek, ich delikatnego usuwania, nawilżania. W większości są to kosmetyki wielofunkcyjne, które również poprawiają stan płytki paznokcia. Jednym z nich jest scrub. Jeśli zastanawiasz się, jak używać scrubu i czy warto, to poniżej znajdziesz odpowiedzi.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Dlaczego skórki wokół paznokci pękają?
 • Jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się skórek?
 • Jak działa scrub?
 • Jak używać scrubu do paznokci?
Źródło: pexels.com

Zdrowym paznokciom i ogólnie poprawie zdrowia sprzyja dieta śródziemnomorska, o której pisaliśmy tutaj. Znajdziesz tam również smaczny jadłospis na cały tydzień.

Dlaczego skórki wokół paznokci pękają?

Pękające, przesuszone skórki są problematyczne nie tylko ze względów estetycznych, choć potrafią zepsuć humor. Skórki wokół paznokcia spełniają funkcję ochronną, zabezpieczając przed wtargnięciem nieproszonych drobnoustrojów, które odpowiadają za infekcje. I wcale nie są to błahe sprawy, bo tkliwa i bolesna skóra wokół paznokcia, do tego lekko opuchnięta i czerwona powoduje duży ból przy dotknięciu i nacisku. Dlatego warto dbać o skórki.

Pęknięte skórki są przyczyną dyskomfortu, mogą zahaczyć się o coś, co znów powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Wśród przyczyn nieestetycznych suchych skórek są:

 • niedobory witamin, szczególnie witaminy E, A, witamin z grupy B, biotyny,
 • niewłaściwe wycinanie skórek, zbyt głębokie bądź powodujące ich poszarpanie,
 • przesuszenie albo zbyt długie trzymanie dłoni w wodzie,
 • obgryzanie paznokci, a przy okazji skórek,
 • uszkodzenie skórek podczas piłowania paznokci,
 • choroby, między innymi: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica, ale też cukrzyca i tarczyca,
 • detergenty, których używasz do sprzątania, dlatego najlepiej zakładać rękawiczki.

Przyczyn pękających skórek jak widać jest wiele, ale sposobów na poprawę ich kondycji również nie brakuje. Dlatego warto wiedzieć, jak używać scrubu do paznokci.

Spalacz tłuszczu Fat Remover

Zamów spalacz tłuszczu Fat Remover

 • wspiera metabolizm
 • dodaje energii
 • naturalny skład
 • tłumi apetyt

Jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się skórek?

Najważniejsze pytanie brzmi: czy musimy pozbywać się skórek wokół paznokci? Obcięcie, czy to w salonie kosmetycznym, czy z użyciem własnych nożyczek, daje natychmiastowy efekt, ładnych, dłuższych paznokci. Jednak może być to tylko chwilowe zadowolenie, bo nasz organizm zaczyna przyspieszać odbudowę skórki, w celu ochrony paznokcia i tym sposobem musisz coraz częściej je obcinać.

Według ekspertów z branży kosmetycznej zdecydowanie lepszą opcją jest odsuwanie skórek, po uprzednim ich przygotowaniu. Oczywiście nie zawsze da się uniknąć cięcia, natomiast im rzadziej będziesz obcinać skórki tym lepiej. Zwłaszcza jeśli skóra wokół paznokcia jest zdrowa.

Do usunięcia martwego naskórka możesz użyć scrubu, to kosmetyki oparte w dużej mierze na składnikach naturalnych. Ich celem jest złuszczenie martwego naskórka, nawilżenie, a przy okazji polerowanie paznokcia.

Skórki możesz odsunąć używając również wody z mydłem i oliwki bądź kremu natłuszczającego. Wystarczy moczyć paznokcie przez około 10 minut w wodzie z dodatkiem mydła. W następnym kroku po dokładnym osuszeniu natłuścić je oliwką. Po kilku minutach delikatnie odsuń skórki, nie za daleko, by nie naruszyć ich funkcji ochronnej.

Jak działa scrub?

Źródło: pexels.com

Scrub, tłumacząc z angielskiego oznacza ścieranie, pocieranie. Jest kosmetykiem podobnym do peelingu i choć niektórzy używają tych nazw zamiennie, to pomiędzy nimi są różnice. Peeling jest mniej inwazyjny i delikatniejszy, natomiast scrub wykazuje mocniejsze działanie. Ma większe ziarenka, a tym samym bardziej ściera martwy naskórek w porównaniu z peelingiem. Zarówno peeling jak i scrub są kosmetykami, które można używać do całego ciała. Scruby nie są polecane dla osób o delikatnej, wrażliwej skórze, ze względu na to, że mocniej ścierają naskórek.

Jeśli chodzi o scruby, to polecane są do zgrubiałej, zrogowaciałej skóry, poszarpanych skórek wokół paznokci, w celu usunięcia martwego naskórka. Są skuteczne, a zarazem mniej inwazyjne niż nożyczki albo cążki do paznokci.

Główne zalety używania scrubów do usuwania skórek wokół paznokci to:

 • nieinwazyjne pozbycie się martwych, nieestetycznych skórek,
 • przy okazji polerują płytkę paznokcia,
 • łatwy sposób na usunięcie skórek w domowym zaciszu,
 • niektóre w składzie mają olejki, które nawilżają i pielęgnują skórę oraz płytkę paznokcia,
 • najczęściej powstają na bazie naturalnych składników (bądź one stanowią większość),
 • oczyszczają skórę wokół paznokci,
 • wykazują działanie antybakteryjne,
 • wzmacniają skórę wokół paznokci,
 • pobudzają mikrokrążenie.

Scrub usuwając martwy naskórek, nie przyczynia się do naruszenia zdrowej skóry. Dlatego jest lepszą opcją niż nożyczki, które mogą poszarpać i uszkodzić skórki bądź posunąć się za daleko, naruszając zdrową skórę.

Jak używać scrubu do paznokci?

Źródło: pexels.com

1. Scrub nałóż na paznokieć oraz na skórę wokół niego.

2. Wykonaj delikatny masaż paznokcia i okolicy przez około 15 do 20 sekund. Następnie czynność powtórz na każdym palcu.

3. Umyj dokładnie dłonie w wodzie z mydłem.

4. Użyj olejku, który nawilży paznokcie i skórę wokół nich.

Scrubu nie należy nakładać na paznokcie pomalowane tradycyjnym lakierem ani na hybrydę. Jeśli zamierzasz pozbyć się skórek wokół pomalowanych paznokci, to kosmetyk nakłada się wyłącznie na skórki.

Zabiegów kosmetycznych ze scrubem nie poleca się wykonywać przed nałożeniem hybrydy. Może zmniejszać przyczepność i trwałość manicure. Dlatego najlepiej po usuwaniu skórek z użyciem scruba odczekać kilka dni z hybrydą.

Olejek nakładany po wykonaniu masażu scrubem sprawi, że skórki będą odpowiednio nawilżone, dzięki czemu wyglądają zdrowo. Nawilżenie zapobiega także przesuszeniu skórek i ich poszarpaniu.

Po użyciu scrubu dłonie są gładsze, paznokcie bardziej lśniące, a martwy naskórek wokół paznokcia przestaje być problemem.

Przeczytaj także...

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.