Własna siłownia ogrodowa- jak ją zaprojektować i zrealizować? Ile kosztuje takie przedsięwzięcie?

Kawałek podwórka przy domu wystarczy, by stworzyć swoje miejsce do ćwiczeń. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet. Ćwiczysz kiedy chcesz, w czym chcesz, bez poczucia, że inni na Ciebie patrzą. Omijasz cenę za karnet :) Read More
Własna siłownia ogrodowa- jak ją zaprojektować i zrealizować? Ile kosztuje takie przedsięwzięcie?

Kawałek podwórka przy domu wystarczy, by stworzyć swoje miejsce do ćwiczeń. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet. Ćwiczysz kiedy chcesz, w czym chcesz, bez poczucia, że inni na Ciebie patrzą. Omijasz cenę za karnet. Możesz podczas ćwiczeń mieć na oku swoje dzieci, bawiące się w ogrodzie. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. O szczegółach piszę poniżej. Z tego tekstu dowiesz się:

 • Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na świeżym powietrzu?
 • Siłownia w ogrodzie jak zrobić od podstaw, niższym i wyższym kosztem?
 • Siłownia zewnętrzna zestaw czy własna aranżacja- jaki jest koszt inwestycji?
 • Street workout ogrodowy- ile kosztuje zestaw?
 • Siłownia w ogrodzie- plusy i minusy.

Koniecznie zajrzyj też do mojego wpisu: jak zrzucić kilogramy na wiosnę – dziesięc przykazań skutecznego odchudzania. Znajdziesz garść praktycznych rad.

Sport na świeżym powietrzu wychodzi na zdrowie

Każdego dnia nawet niewielka aktywność fizyczna na zewnątrz, jak kilkunastominutowy spacer, wpływa pozytywnie na ciało i ducha. Na świeżym powietrzu możesz ćwiczyć o każdej porze roku. Dlaczego warto? Różne badania wskazują, że po prostu z ćwiczeń wyciągasz więcej w wielu obszarach. Ćwicząc na zewnątrz:

 • masz więcej energii
 • z treningu wyciągasz więcej
 • chłoniesz witaminę D
 • oddychasz pełną piersią- dostarczasz do organizmu więcej tlenu
 • masz większy optymizm
 • szybciej obniżasz poziom kortyzolu i szybciej opada poziom adrenaliny
 • w nocy lepiej śpisz

Ćwiczenia na świeżym powietrzu pozytywnie wpływają na nastrój. Warto zwrócić też uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt, na siłowni czy w klubie fitness nie mierzysz się z nierównościami terenu. W warunkach naturalnych już tak. Co wymaga więcej sprawności i dobrze wpływa na koordynację ruchową. Szczególnie w słoneczny dzień aktywność na zewnątrz daje dużo przyjemności i co ważne nic nie kosztuje. Obecnie bardzo popularny jest street workout czyli trening uliczny. Łączy parkour i gimnastykę. Wbrew pozorom nie jest on skomplikowany i każdy może zacząć ćwiczyć, korzystając z tego co ma w okolicy. Poza tym, siłownię w tym stylu urządzisz również w ogrodzie. Swoją drogą tego typu siłownia zewnętrzna świetnie wpisuje się w otoczenie nowoczesnych i tradycyjnych domów.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Siłownia w ogrodzie- jak zrobić od podstaw niższym i wyższym kosztem?

Sposobów na zewnętrzną siłownię jest bardzo wiele. W zasadzie wystarczy wstawić sprzęt do ćwiczeń (odpowiedni na zewnątrz) i gotowe. Jednak chodzi o to, by było bezpiecznie i by to miejsce było dostosowane do Twoich potrzeb treningowych.

Pierwszym krokiem jest wyznaczenie obszaru, na którym staną urządzenia do ćwiczeń. Na ten obszar warto położyć specjalną matę, która zamortyzuje upadek. Ćwiczenia na świeżym powietrzu mają być przyjemnością, dlatego ważne jest bezpieczeństwo. Może być to piasek albo mata. Do wyboru są gumowe maty (płyty) w różnych kolorach i wzorach. Jedna płyta to koszt od około 30 zł. Ma rozmiar 50 na 50 cm. Na 1 m kw. wchodzą cztery takie gumowe płyty. Możesz równie dobrze kupić piasek, szczególnie jeśli masz dzieci i ucieszy je wizja piasku w przydomowej siłowni. Przygotowanie gruntu to podstawa.


Kolejnym krokiem jest wstawienie sprzętu bądź zaprojektowanie siłowni z zadaszeniem. W tym celu możesz kupić altanę, która będzie przedłużeniem domu bądź też stanie w dowolnym miejscu ogrodu. Koszt od 3000 zł, w zależności od materiału z jakiego jest wykonana oraz od wymiarów. Opcją są również konstrukcje modułowe, które mogą być z dachem bądź bez. Zarówno altany jak i konstrukcje modułowe możesz ozdobić girlandami ogrodowymi. Są nie tylko nowoczesne i sprawiają, że ogród nabiera niepowtarzalnego charakteru, ale pozytywnie wpływają na nastrój.

Siłownia zewnętrzna zestaw czy własna aranżacja?

Właściwy sprzęt to podstawa. Jego wybór zależy od tego, czy ma to być mini siłownia w ogrodzie czy profesjonalne miejsce do ćwiczeń. Na jaki trening stawiasz?

 • Siłowy- jeśli chcesz budować masę mięśniową, a przy okazji redukować tkankę tłuszczową.
  Urządzenia do siłowni zewnętrznej: atlas, hantle, sztangi, ławeczka, wyciągi.
 • Wytrzymałościowy- jego celem jest poprawa wydolności organizmu. W efekcie utrata tkanki
  tłuszczowej i poprawa kondycji. Sprzęty: rowerek, orbitrek, bieżnia.
 • Obwodowy- łączy trening cardio (wytrzymałościowy) z siłowym. Wykonujesz ćwiczenia
  ustalonymi partiami. Jeśli chodzi o sprzęty do siłowni zewnętrznej, to są to wymienione przy
  dwóch poprzednich.
 • Funkcjonalny- propozycja treningu dla początkujących i pracujących za biurkiem. Jego celem jest
  wzmocnienie mięśni, ich wytrzymałości, korekta postawy, redukcja bólu kręgosłupa wynikająca z
  niewłaściwej postawy na co dzień. Jeśli chcesz stworzyć taką mini siłownię w ogrodzie to
  przydatne będą: taśmy trx, gumy, hantle, platformy do balansowania, piłki gimnastyczne.

Kupując sprzęt do siłowni na zewnątrz, istotne jest, by był przeznaczony do użytku na zewnątrz, czyli sprzęt odporny na zmienne warunki pogodowe. Inwestycja w dobry sprzęt najczęściej przekłada się na jego żywotność. Koszt wyposażenia siłowni to kwota od 1000 zł, w zależności od tego co ma się w niej znaleźć oraz czy postawisz na nowy czy używany sprzęt.

hantle do ćwiczeń

Street workout ogrodowy

Ostatnie lata należą do treningów na świeżym powietrzu. Gdy w pewnym momencie siłownie zostały zamknięte, a ludzie zostali pozbawieni dostępu do ulubionej formy aktywności, część osób przestawiła się na ćwiczenia we własnych czterech ścianach, w ogrodzie albo w parkach. Producenci siłowni zewnętrznych oferują gotowe zestawy street workout. Są to najczęściej drabinki i drążki. Większe zestawy posiadają ławeczki, liny do wspinania, uchwyt na worek bokserski. Tego typu zestawy mogą mieć budowę modułową, dzięki czemu można taki zestaw w przyszłości rozbudować w dowolny sposób. Koszt zestawu street workout to od 2000 zł, w zależności od liczby modułów i wyposażenia.


W siłowni ogrodowej street workout przydają się też gumy, liny i uchwyty. Trening obejmuje m.in.: przysiady, pompki, brzuszki, podciąganie. Daje świetne efekty i jest też dobrą zabawą. Tego typu siłownia zewnętrzna spodoba się również dzieciom, bo one uwielbiają wspinać się po drabinkach.

Pasy do ćwiczeń

Plusy i minusy siłowni w ogrodzie

Siłownia w ogródku przynosi wiele korzyści, ale też ma pewne wady. Co jest na plus, a co na minus?
Zalety:

 • nie płacisz za karnet,
 • ćwiczysz kiedy chcesz,
 • na siłownię masz parę kroków (znika wymówka, nie mam jak dojechać),
 • ćwiczenia na świeżym powietrzu przynoszą wiele korzyści,
 • nie mierzysz się ze spojrzeniami innych, to Twoja prywatna siłownia ogrodowa,
 • możesz ćwiczyć wspólnie z partnerem,
 • możesz ćwiczyć, a jednocześnie mieć na oku swoje dziecko, które się bawi w ogrodzie.

Wady:

 • nie masz kontaktu z ludźmi,
 • sprzęt, w który zainwestujesz po kilku miesiącach może się okazać niewystarczający, gdy
  osiągniesz lepszą formę,
 • w przydomowej siłowni nie zgromadzisz tylu urządzeń, które są dostępne na siłowniach.

Mimo minusów, siłownia zewnętrzna tuż obok domu jest świetnym rozwiązaniem. Bo ćwiczysz na własnych warunkach.

Przeczytaj także...

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.