Czy napoje odchudzające domowej roboty pomagają zrzucić kilogramy? Które faktycznie są skuteczne?

Czy wypicie szklanki wody z cytryną albo octem na czczo pomaga w odchudzaniu? Sprawdzam! Read More
Czy napoje odchudzające domowej roboty pomagają zrzucić kilogramy? Które faktycznie są skuteczne?

Szklanka wody z cytryną albo z octem na czczo- któż nie zna tych patentów na odchudzanie? Mają przybliżać od upragnionej sylwetki. Zdarza się, że niestety picie octu czy też innych napojów na odchudzanie własnej roboty nie przynosi efektów albo są one marne! Wokół picia różnych napojów na odchudzanie powstało wiele mitów. Powtarzane w wielu środowiskach żyją własnym życiem, jednak niekoniecznie mają coś wspólnego ze spalaniem tkanki tłuszczowej czy podkręcaniem metabolizmu.


Dlatego sprawdzam, które domowe mikstury odchudzające faktycznie działają?
Z tego tekstu dowiesz się wielu ciekawy rzeczy dotyczących produktów, które masz pod ręką i które możesz wykorzystać do tworzenia domowych napojów odchudzających.

  • Woda z octem na odchudzanie- czy ocet jabłkowy sprzyja utracie wagi?
  • Napój na odchudzanie z cytryną- czy cytryna ma właściwości odchudzające?
  • Siemię lniane na odchudzanie- jak pomaga zrzucić kilogramy i kto może stosować?
  • Napój na odchudzanie z cynamonem od kilku lat podbija kubki smakowe- czy cynamon pomaga
    schudnąć?

Jeśli się odchudzasz, to koniecznie przeczytaj, Jak skutecznie schudnąć na wiosnę – 10 przykazań zdrowego odchudzania

Woda z octem na odchudzanie

Jednym z popularnych napojów odchudzających, a przynajmniej do takich jest zaliczany, jest woda z octem. Inna strategia odchudzania mówi o tym, by ocet spożywać przed lub po posiłku bądź dodając do potraw. Najczęściej w tym celu wykorzystywany jest ocet jabłkowy. Faktycznie ma on sporo do zaoferowania pod względem zdrowotnym. Ocet jabłkowy jest jedną z wielu odmian octu. Powstaje w procesie fermentacji jabłek, efektem jest bogaty w mikroelementy i witaminy nieco mętny płyn. Możesz go zrobić w domu.


Ocet jabłkowy zawiera witaminy: C, A, E i witaminy z grupy B. Poza tym: sód, potas, krzem, magnez, wapń. Zawiera on również antyoksydanty i polifenole. Naukowo potwierdzone jest, że pozytywnie działa na obniżanie cukru we krwi, dlatego jest polecany osobom, które są na granicy cukrzycy bądź też chorują na cukrzycę (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań). Ocet jabłkowy w medycynie ludowej stosowany był na wiele dolegliwości. Leczono nim ból głowy, gardła, a z racji właściwości odkażających przemywano nim rany. Jednak czy woda z octem jabłkowym na odchudzanie sprawi, że zbędne kilogramy znikną?


Napój na odchudzanie własnej roboty z octu nie jest niczym skomplikowanym.

  • Do szklanki wody dodaje się 1 do 2 łyżek octu (maksymalne dzienne spożycie).
  • Należy wypić kilkanaście minut przed śniadaniem.
  • By złagodzić smak napoju, niektórzy dodają miód.

Niestety być może się rozczarujesz, ale nie ma jednoznacznych badań, które wskazują, że picie wody z octem jabłkowym na czczo, przyczynia się do zauważalnej utraty wagi. Przeprowadzono badania dotyczące wpływu octu na utratę kilogramów, natomiast spadki wagi nie były spektakularne. Choć warto podkreślić, że w różnych badaniach w grupie osób, która stosowała ocet odnotowano spadek wagi w porównaniu do grupy, która otrzymywała placebo. Natomiast nie są to duże spadki wagi.


Wniosek: jeśli swoją nadzieję co do utraty kilogramów powierzasz wyłącznie wodzie z octem, to nawet kilka miesięcy picia mikstury o poranku może nie przynieść żadnych efektów. Ocet jest jednak wartościowym dodatkiem do potraw i warto go stosować w kuchni.

Napoje na odchudzanie z cytryną

Ten mały, kwaśny owoc ma wiele do zaoferowania, bez względu na to, czy jesteś na diecie, czy też nie. Cytryny zawierają witaminę C i A, żelazo, fosfor, kwas foliowy, magnez, selen, luteinę. Cytryna zawiera flawonoidy, które mają działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwutleniające. Już samo dostarczanie witaminy C we właściwej ilości ma pozytywny wpływ na organizm. Poprawia odporność, wpływa na prawidłową pracę serca oraz opóźnia proces starzenia.


Woda z cytryną wychodzi na zdrowie, natomiast czy napoje na odchudzanie z cytryną faktycznie sprzyjają utracie kilogramów? Woda z cytryną nie spala tkanki tłuszczowej. Natomiast jej picie na czczo, poprawia metabolizm i wspomaga oczyszczanie organizmu. Poza tym wypicie szklanki wody z cytryną przed posiłkiem, tak jak i zwykłej wody, daje poczucie sytości, zatem być może zjesz mniej! Duża zaletą wody z cytryną jest niewielka kaloryczność. Porównując ją do szklanki soku bądź napoju gazowanego, to różnica jest ogromna. Szklanka wody z cytryną ma około 8-9 kcal, a szklanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy około 110 kcal.
Badania prowadzone na myszach wykazały, że polifenole zawarte w cytrynach hamują przyrost masy ciała, tym samym powstrzymują odkładanie się tkanki tłuszczowej. Poza tym obniżają cholesterol i cukier.


Napoje na odchudzanie z cytryną są przeróżne i możesz serwować sobie o poranku, dla odmiany wodę z cytryną oraz różnymi dodatkami. Jak ją zrobić?


Do ciepłej, przegotowanej wody wyciśnij sok z połowy cytryny. Możesz to zrobić wieczorem i mikstura o poranku już czeka! Do wody z cytryną możesz na przykład dodać:,

  • listek mięty,
  • plasterek ogórka,
  • korzeń imbiru,
  • kurkumę.

W okresie zimowym polecana jest mikstura z miodem, natomiast z pewnością nie jest to już niskokaloryczny napój! Choć woda z cytryną nie wykazuje właściwości odchudzających, to jest mało kaloryczna, daje uczucie sytości i jest po prostu zdrowa. Można ją pić na czczo bądź na lepszy sen!

Siemię lniane na odchudzanie

Pozytywny wpływ na zdrowie ziarenek lnu doceniano już wieki temu. Ciekawostką może być, że jeden z największych władców w VIII wieku, król Karol Wielki, nałożył na swój lud obowiązek spożywania tych ziarenek. Natomiast Lilian Thompson, badaczka siemienia lnianego, wskazuje, że wiedza, którą mamy na temat ziarenek, nie jest jeszcze pełna. A badania potwierdzają, że siemię lniane może obniżać ryzyko nowotworu, udaru, cukrzycy i chorób serca.


Siemię lniane zawiera dobre tłuszcze, czyli kwasy omega-3, kwas ALA, sporo błonnika, witaminy (m.in.: E, K, B6, tiamina, kwas foliowy), składniki mineralne (m.in.: potas, fosfor, wapń). Spożywanie lnu nie tylko wpływa na zdrowie, ale również poprawia wygląd skóry, wzmacnia włosy i paznokcie. To już powody, dla których warto włączyć ten składnik do diety przy odchudzaniu.

Natomiast czy napoje odchudzające zdrowe na bazie siemienia lnianego wpływają na utratę kilogramów? Badania potwierdzają, że siemię lniane pozytywnie wpływa na spadek masy ciała. Warto zwrócić uwagę na badania, które potwierdzają, że spożywanie domowych mikstur odchudzających na bazie lnu wpływa na poczucie sytości. Badani, którzy spożywali siemię lniane zjadali mniej kaloryczne posiłki, a co za tym idzie, po kilku tygodniach waga spada w dół. Warte podkreślenia jest również to, że siemię lniane jest dobrze tolerowane.

Przeciwwskazaniem do spożywania jest ból brzucha niewiadomego pochodzenia, niedrożność jelit oraz mogą być niektóre stosowane leki. Dlatego jeśli bierzesz leki, zapytaj lekarza o
możliwość włączenia siemienia lnianego do swojej diety.


Jak przygotować napój odchudzający na bazie siemienia lnianego?

  • Zalej ziarna (pół łyżeczki) wodą i odstaw na około 30 minut. Po tym czasie możesz zjeść powstały kisiel.
  • Zmiel ziarnka bądź kup już zmielony produkt. Wsyp łyżeczkę do szklanki i zalej ciepłą wodą, odczekaj około 15 minut i możesz spożyć.

Mikstura na odchudzanie z siemienia może nie wyglądać apetycznie, przypomina kisiel. Natomiast siemię może pomóc stracić kilogramy. Poza tym ma wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm.

Napój na odchudzanie z cynamonem

Kojarzy się z aromatyczną szarlotką i innymi słodkimi deserami. Okazuje się jednak, że niezwykle aromatyczna przyprawa ma również właściwości odchudzające. Tak, cynamon może pomóc obniżyć BMI!


Jedna łyżeczka cynamonu to zaledwie 6 kcal! Cynamon jest skarbnicą witamin: A, E, K, C, B6, tiamina, niacyna, ryboflawina, kwas foliowy. Zawiera minerały: wapń, żelazo, potas, fosfor, cynk, magnez, sód. Cynamon od wieków jest używany w medycynie ludowej. Obecnie, dzięki badaniom, już wiemy, że cynamon pozytywnie wpływa między innymi na układ pokarmowy. Badania potwierdzają również, że spożycie cynamonu przekłada się na utratę kilogramów. Oczywiście nie w przypadku zjadania dziennie kawałka szarlotki obficie posypanego cynamonem.

  • Cynamon to w dużej mierze błonnik, który daje poczucie sytości i zmniejsza apetyt. Co za tym idzie po wypiciu naparu na odchudzanie z cynamonem jest mniejsze prawdopodobieństwo objadania się.
  • Cynamon przyspiesza metabolizm.
  • Reguluje poziom cukru we krwi, blokuje nagły wilczy apetyt.
  • Uznawany jest za naturalny spalacz tłuszczu. To aldehyd cynamonowy powoduje, że po zjedzeniu/wypiciu cynamonu szybciej spalany jest tłuszcz.

Cynamon wykazuje działanie przeciwzapalne. Pomaga pozbyć się wzdęć i wspiera pracę jelit. Z powodzeniem sięgaj po cynamonową wodę latem, bo dobrze nawadnia.
Jak zrobić napój na odchudzanie z cynamonem?

  • Wersja na zimno: do dzbanka z wodą wrzuć kilka lasek cynamonu. Dzbanek wstaw do lodówki. Następnego dnia woda jest gotowa do picia.
  • Wersja z gotowaniem: zagotuj w garnku wodę z kilkoma laskami cynamonu (proporcje: 1 laska na 1 szklankę wody). Gdy woda wrze, ściąg garnek i poczekaj aż ostygnie. Rozcieńczaj napój z wodą, w zależności od preferencji smakowych.

Dzienne spożycie cynamonu nie powinno przekroczyć 1 łyżeczki. Z cynamonem tak jak z cytryną, octem i innymi wspomnianymi składniki napojów odchudzających, należy zachować umiar.

laska cynamonu

Przeczytaj także...

Najzdrowsze zielone herbaty

22 marca 2024
Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych na świecie, a Polacy przodują w piciu herbaty…
Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.