Jak naturalnie podkręcić metabolizm?

Naturalnych sposobów na podkręcenie metabolizmu jest przynajmniej kilka i nie są to tylko produkty spożywcze. Już przejście z kanapowej stagnacji do życia bardziej aktywnego, jest wstępem do przyspieszenia metabolizmu. I choć po sytym obiedzie, a później deserze nie chce się wstać, bo w sumie nasz organizm specjalnie nas nieco spowalnia,… Read More
Jak naturalnie podkręcić metabolizm?

Naturalnych sposobów na podkręcenie metabolizmu jest przynajmniej kilka i nie są to tylko produkty spożywcze. Już przejście z kanapowej stagnacji do życia bardziej aktywnego, jest wstępem do przyspieszenia metabolizmu. I choć po sytym obiedzie, a później deserze nie chce się wstać, bo w sumie nasz organizm specjalnie nas nieco spowalnia, to warto udać się na spacer, rolki, rower czy na siłownię.

Na niektóre czynniki spowalniające metabolizm człowiek ma realny wpływ, wystarczy tylko zmienić kilka nawyków i wprowadzić do swojego życia nową rutynę. Jak naturalnie podkręcić metabolizm?

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Czym właściwie jest ‘dobra’ przemiana materii?
 • Restrykcyjna dieta a spowolnienie metabolizmu- co je łączy?
 • Żywność, która sprzyja metabolizmowi.
 • Skuteczne sposoby na podkręcenie metabolizmu.
 • Naturalne suplementy podkręcające metabolizm- czy działają?

Prosty patent na podkręcenie metabolizmu to niewielkich rozmiarów kapsułka wypełniona ekstraktami roślinnymi. Więcej tutaj.

Czym właściwie jest dobra przemiana materii? Jak naturalnie podkręcić metabolizm?

Źródło: pexels.com

Dobra przemiana materii to coś co wynika z różnych czynników, również genetycznych. Wpływ na metabolizm ma także płeć i wiek. Nieco trudniej mają kobiety, których metabolizm jest według naukowców o ok. 10 do 15% wolniejszy niż u mężczyzn. Kolejny czynnik to wiek. Najczęściej spotykamy się z przekazem, że metabolizm zwalnia po 40. roku życia. Co nie do końca jest prawdą, bo już trzydziestolatkowie odczuwają, że trudniej jest zrzucić nadmiarowe kilogramy.

Na przemianę materii mają również wpływ:

 • spożywane pokarmy (niekorzystnie na metabolizm wpływają mocno przetworzone produkty),
 • tryb życia (siedzący nie sprzyja szybkiej przemianie materii),
 • ilość spożywanej wody,
 • regularność posiłków,
 • przyjmowane leki- obciążenie chorobami,
 • samopoczucie (zły humor, zmęczenie, stres i mało snu mogą spowalniać metabolizm).

Które z tych punktów są u Ciebie do zmiany? Dobrym pomysłem jest rozpisanie tego, co może być przyczyną powolnej przemiany materii i tym samym stojącej w miejscu wagi, a następnie wprowadzanie krok po kroku zmian. Nie zmieniaj wszystkiego od razu, bo często takie rzucanie się na głęboką wodę kończy się bolesnym upadkiem.

Restrykcyjna dieta a spowolnienie metabolizmu

Ślub, wakacje w nadmorskim kurorcie, nowy etap życia, miłość i inne sytuacje życiowe sprawiają, że ludzie podejmują decyzję o drastycznej diecie. 1500 kcal, a nawet 1200 kcal dziennie faktycznie mogą przyczynić się do osiągnięcia szczupłej sylwetki w krótkim czasie. Tylko jakim kosztem?

Źródło: pixabay.com

Restrykcyjne diety uruchamiają w organizmie człowieka czerwoną lampkę: ktoś dostarcza nam za mało kalorii w porównaniu do zapotrzebowania energetycznego, zatem trzeba włączyć tryb oszczędnościowy. I tym samym spowalnia metabolizm.

Szybkie restrykcyjne diety nie dostarczają odpowiedniej ilości składników odżywczych, cierpią na tym włosy, paznokcie i nasze mięśnie (jeśli już są wypracowane!). Po takiej diecie znacznie szybciej przybierzesz na wadze, wracając do ‘normalnej’ diety, bo przemiana materii nie jest już tak dobra jak przed nią. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jak naturalnie podkręcić metabolizm, to na pewno nie restrykcyjnym odchudzaniem.

Żywność, która sprzyja metabolizmowi

Źródło: pexels.com

To co jesz, na różne sposoby wpływa na szybkość przemiany materii i diametralnie odwraca walkę z kilogramami na korzyść, gdy sięgniesz po naturalne spalacze tłuszczu i termogeniki.

Które produkty i dlaczego warto jeść?

ProduktKorzyść
Chude mięso, ryby, niskotłuszczowy nabiał (jednym słowem białko)Do strawienia białka potrzebny jest większy wydatek energetyczny niż przy węglowodanach i tłuszczach. Jedząc białko spalasz więcej kalorii, dlatego włącz je do każdego posiłku.
KawaNapój zwany czarnym złotem pomaga przyspieszyć metabolizm oraz zwiększa wytrzymałość podczas ćwiczeń.
Papryczka chiliLubisz ostre jedzenie? To z pewnością nie masz problemu z metabolizmem! Pikantne potrawy, z dodatkiem papryczki chili są naturalnym termogenikiem.
Zielona herbataPrzyspiesza metabolizm na kilka godzin. Od 2 do 4 filiżanek zielonej herbaty może poprawić spalanie kalorii podczas umiarkowanej aktywności o 17%.
Rośliny strączkowe (fasola, ciecierzyca)Przyspieszają pracę jelit i są sycące.
BrokułNiskokaloryczny, zawiera dużo błonnika (co daje uczucie sytości na dłużej) i reguluje pracę jelit.
Rozgrzewające przyprawy (np. imbir)To naturalne termogeniki, dzięki którem możesz przyspieszyć przemianę materii.

Wśród polecanych produktów, które pozytywnie wpływają na pracę jelit są też: płatki owsiane, jagody, migdały i skorupiaki. Dla wegetarian białkową zdrową alternatywą dla mięsa jest tempeh.

Skuteczne sposoby na podkręcenie metabolizmu

Pomimo upływających lat masz wpływ na szybkość przemiany materii. Wystarczy zmienić kilka rzeczy w swojej codzienności. Jak naturalnie podkręcić metabolizm?

Woda

W natłoku codziennych spraw zdarza się zapominać o najprostszej rzeczy: piciu wody. Pijemy kawy, herbaty, soki i inne napoje, a najlepsza jest po prostu woda. Nawodniony organizm to lepsza przemiana materii. Jedno z badań potwierdza, że osoby pijące więcej szklanek wody, spalają więcej kalorii dziennie. Nawet lekko odwodniony organizm może być przyczyną spowolnienia metabolizmu. Dla podkręcenia metabolizmu dobrze jest wypić szklankę wody przed każdym posiłkiem.

Tkanka mięśniowa

Podczas treningów postaw również na budowę masy mięśniowej. Tkanka mięśniowa potrzebuje więcej energii (kcal), żeby się utrzymać w porównaniu z tłuszczową.

Regularne jedzenie

To podstawa każdej diety odchudzającej oraz dobrej pracy jelit. Jeśli serwujesz swojemu organizmowi szoki pod postacią niejedzenia przez 12 godzin, a następnie zjadasz pół lodówki, to praca jelit jest rozregulowana. Szczególnie ważne jest śniadanie, bo organizm musi otrzymywać paliwo, które przetwarza na energię. Jeśli go nie dostaje, to spowalnia metabolizm.

Ruch

Źródło: pexels.com

Aktywność jest kluczowa, jeśli chcesz poprawić naturalnie metabolizm. Intensywny trening przyspiesza metabolizm na kilka godzin po nim. Dlatego warto przeplatać umiarkowane aktywności, intensywniejszymi, np. pobiegać z dziećmi bądź idąc na spacer z psem włączyć jogging, bądź jechać po zakupy rowerem.

Zadbaj o dobre samopoczucie

Mózg i jelita są ze sobą połączone, dlatego jeśli źle dzieje się w głowie, to wiele osób odczuwa dolegliwości ze strony układu pokarmowego. By wyregulować pracę jelit, zadbaj o zdrowy sen i spokój ducha. Jeśli doświadczasz przewlekłych stresów, to może warto wprowadzić do codzienności czas dla siebie, pod postacią relaksacji, jogi, hobby.

Naturalne suplementy podkręcające metabolizm- czy działają?

Spalacz tłuszczu Fat Remover

Zamów spalacz tłuszczu Fat Remover

 • wspiera metabolizm
 • dodaje energii
 • naturalny skład
 • tłumi apetyt

Suplementy są wsparciem w procesie odchudzania, natomiast nie sprawią, że z dnia na dzień kilogramy same zaczną spadać. Oczywiście przyjmując dobry spalacz tłuszczu, efekty również są zauważalne bez diety i ćwiczeń, ale suplementów nie przyjmuje się całe życie. Dlatego ważne jest wypracowanie zdrowych nawyków, a spalacz tłuszczu może być dobrym przyjacielem, by waga zaczęła szybciej spadać.

Proste zasady i małe zmiany, jak dwie szklanki wody dziennie więcej, mogą zmienić bardzo wiele. Co do ruchu, nie musisz od razu kupować karnetu na siłownię, na początek wystarczą spacery, jogging czy rower.

Przeczytaj także...

Dlaczego tyjemy na zimę?

07 grudnia 2023
Pyszne, kuszące zimowe rarytasy, rozgrzewające, kaloryczne posiłki i mniejsza aktywność fizyczna to tylko niektórzy winowajcy…
Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.