Czy olej MCT pomaga w odchudzaniu?

Od kilku lat rośnie zainteresowanie olejem MCT w odchudzaniu, szczególnie jest to widoczne w świecie sportu. Według zwolenników przyjmowania oleju panuje przekonanie, że można z nim stracić na wadze. Hamuje apetyt, dodaje energii przed treningiem, jest naturalnym termogenikiem, w rezultacie przyczynia się do utraty wagi- tak przekonują do niego zwolennicy… Read More
Czy olej MCT pomaga w odchudzaniu?

Od kilku lat rośnie zainteresowanie olejem MCT w odchudzaniu, szczególnie jest to widoczne w świecie sportu. Według zwolenników przyjmowania oleju panuje przekonanie, że można z nim stracić na wadze. Hamuje apetyt, dodaje energii przed treningiem, jest naturalnym termogenikiem, w rezultacie przyczynia się do utraty wagi- tak przekonują do niego zwolennicy MCT. A co na to badania? Sprawdzam.

Olej MCT jest pochodną oleju kokosowego, swoją drogą to głównie dzięki MCT olej kokosowy wybił się wśród innych w ostatnich latach. Jednak spożywanie oleju kokosowego to nie to samo co MCT, dlatego na sklepowych półkach nie brakuje wyodrębnionego z oleju kokosowego MCT. Jeśli jeszcze nie wiesz, z czym się to je, koniecznie przeczytaj do końca.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Olej MCT co to jest?
 • Olej MCT właściwości.
 • Czy olej MCT pomaga w odchudzaniu?
 • Olej MCT jak stosować?

Jeśli się odchudzasz to z pewnością zainteresuje Cię temat intuicyjnego jedzenia. To jedna z przyczyn nadprogramowych kilogramów. Więcej znajdziesz tutaj.

Olej MCT co to jest?

Źródło: pixabay.com

Po rozwinięciu skrótu MCT sprawa staje się jasna. MCT, czyli Medium Chain Triglicerydes, to średniołańcuchowy kwas tłuszczowy. Czym się różni od pozostałych? Cząsteczki MCT są mniejsze od cząsteczek LCT (długołańcuchowych trójglicerydów), czyli szybciej są trawione i szybciej trafiają do krwiobiegu. To skutkuje:

 • większą sytością, przy mniejszych porcjach,
 • dawką energii w krótkim czasie,
 • lepszą koncentracją,
 • szybszym spalaniem tłuszczu dzięki zwiększeniu termogenezy.
Spalacz tłuszczu Fat Remover

Zamów spalacz tłuszczu Fat Remover

 • wspiera metabolizm
 • dodaje energii
 • naturalny skład
 • tłumi apetyt

MCT jest wyodrębniany z oleju kokosowego bądź palmowego. Naturalnie występuje w maśle, serze, jogurtach. Powstaje w procesie ekstrakcji, inaczej frakcjonowania, czyli jest wydzielany z oleju kokosowego bądź palmowego. Dostępny jest w formie płynnej bądź też proszkowej.

Jego fenomen polega na tym, że jest inaczej metabolizowany niż inne tłuszcze. Jest szybko trawiony i zamieniany na energię, nie odkłada się pod postacią ‘zapasów’. Dlatego jest doceniany przez sportowców i osoby na diecie.

Źródło: pixabay.com

Jest kilka rodzajów MCT, wyróżnianych ze względu na długość łańcucha:

 • kapronowy- C6,
 • kaprylowy- C8,
 • kaprynowy- C10,
 • laurynowy- C12.

Im krótszy łańcuch, tym szybciej cząsteczki są trawione i przetwarzane na energię.

Olej MCT właściwości

O tym czy olej MCT pomaga w odchudzaniu decydują jego właściwości. 1 g MCT to ok 8 kcal, czyli mniej o 1 kcal od innych tłuszczów. Jakie wykazuje właściwości?

WłaściwościDziałanie
Przeciwgrzybicze, antybakteryjneMCT może wspierać leczenie zaburzeń mikrobionu. Przyczyniając się do poprawy funkcjonowania jelit.
Poprawia koncentrację i pamięćMCT jest gotowym źródłem energii. Wątroba przekształca cząsteczki w ketony. Przyjmowanie na czczo zwiększa koncentrację.
OdchudzaPośrednio i bezpośrednio MCT może wpływać na utratę wagi.
Zwiększa wytrzymałośćMCT obniża poziom mleczanu- pośredni wskaźnik zmęczenia mięśni. Bardziej intensywny trening jest mniej odczuwalny.
Pozytywny wpływ na serceMCT poprawia profil lipidowy w surowicy, pozytywnie wpływając na pracę serca.

Wszystkie wskazane właściwości zostały potwierdzone badaniami, które były prowadzone na ludziach bądź zwierzętach.

Czy olej MCT pomaga w odchudzaniu?

Źródło: pexels.com

I teraz kwestia, która z pewnością najbardziej Cię interesuje, czyli czy jest sens włączyć MCT do diety? Jednoznaczne badania nie potwierdziły do tej pory, że MCT jest suplementem, który faktycznie sam w pojedynkę może ‘odchudzić’. Natomiast jeśli stosujesz zdrową dietę i jesteś osobą aktywną fizycznie, to włączając MCT możesz odczuć różnicę.

W badaniach najczęściej MCT jest porównywany z innymi olejami i tłuszczami, i na tej podstawie oceniana jest jego skuteczność. Jedno trzeba przyznać, wychodzi na to, że w starciu z innymi tłuszczami wykazuje większe właściwości odchudzające.

1. Badanie European Journal of Clinical Nutrition z 2014 roku. Porównano w nim MCT z olejem kukurydzianym. Wniosek: mężczyźni z nadwagą, którzy na śniadanie jedli posiłek z MCT, na obiad zjedli mniej w porównaniu z tymi, którzy jedli śniadanie z olejem kukurydzianym. Zatem po posiłku z MCT człowiek jest bardziej syty.

2. Badanie opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition. W badaniu brali udział mężczyźni szczupli i z nadwagą. Wskazali oni na wzrost termogenezy po posiłku, gdy  długołańcuchowe trójglicerydy zamienili na MCT. Wniosek: szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

3. Badanie opublikowane w NIH. Porównuje MCT z oliwą oliwek- bardzo ciekawe zestawienie, bo oliwa z oliwek uznawana jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów. Wnioski z badania: MCT sprzyja utracie wagi bardziej niż oliwa z oliwek.

Ostatnie z badań było przeprowadzane wśród osób, które były na diecie odchudzającej. Spożywający MCT średnio mieli wynik lepszy o 1,7 kg od osób, które spożywały oliwę z oliwek w ramach diety. Z badania wysnuto wnioski:

 • MCT przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej (45 kcal więcej dziennie- badanie wśród kobiet),
 • MCT sprawia, że zjadana jest mniejsza porcja (o 62,5 kcal),
 • MCT zwiększa termogenezę.

Olej MCT nie został bardzo dokładnie przebadany pod kątem wpływu na odchudzanie, dlatego warto mieć to na uwadze. Póki co jest niewiele badań dotyczących jego udziału w utracie kilogramów. Natomiast z przeprowadzonych badań wynika, że może mieć pozytywny wpływ.

Olej MCT- jak stosować?

Olej MCT najlepiej dodawać na zimno do różnych potraw, możesz zamienić oliwę z oliwek właśnie na MCT. Dodaj do ulubionej sałatki, mięsa po upieczeniu, do koktajlu, a nawet do kawy o poranku. Jest neutralny w smaku i zapachu, co jest jego dużą zaletą, bo możesz go wykorzystać w kuchni na różne sposoby.

Źródło: pexels.com

Olej MCT najlepiej jest wprowadzać do diety powoli, podobnie jak przy rozszerzaniu diety u dziecka. Zacznij od jednej łyżki dziennie przez kilka dni, a następnie zwiększ do dwóch. Przez ten czas obserwuj jak na nowy dodatek w diecie reaguje układ pokarmowy. Dziennie nie należy przekraczać 100 ml MCT.

Kto nie powinien stosować MCT?

Jeśli chorujesz przewlekle i bierzesz leki, włączenie do diety oleju MCT skonsultuj z lekarzem bądź dietetykiem. Ostrożnie z olejem powinny również postępować osoby, które mają problemy z układem pokarmowym.

Warto też wiedzieć, że MCT może pobudzać hormon głodu (greline)- co wyszło w jednym z badań. Natomiast nie opisują one, czy przełożyło się to na zwiększenie przyjmowanych kalorii. Jeśli po MCT odczuwasz większy głód, to być może nie jest to Twój sposób na zrzucenie nadprogramowych kilogramów.

Który olej MCT wybrać? Polecane są szczególnie MCT8 i MCT10. Najlepsze pozyskiwane są z oleju kokosowego. Warto wybrać dobry produkt, od producenta, którego oleje są doceniane przez konsumentów.

Przeczytaj także...

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.